ישראל היום: לאחרונה מתקיימים מגעים אינטנסיביים בין ח"כים בעבודה לבין ראשי מפלגת מרצ, על מנת להקים רשימה משותפת לכנסת שלא תכלול את גבאי בראשה. ע"פ הדיווח, המגעים יואצו לאור תוצאות הפריימריז. וכמה צופים הסקרים לרשימה?

לאחרונה מתקיימים מגעים אינטנסיביים בין ח"כים בעבודה לבין ראשי מפלגת מרצ, על מנת להקים רשימה משותפת לכנסת שלא תכלול את אבי גבאי בראשה: כך חושף הבוקר הפרשן הפוליטי של 'ישראל היום', מתי טוכפלד. ע"פ הדיווח, "בימים האחרונים עסקו חברי הכנסת של מפלגת העבודה בעיקר בקידום מועמדותם בפריימריז לרשימת המפלגה שנערכו אתמול, אולם מאחורי הקלעים חלקם כבר חשבו על היום שאחרי.

"עוד נודע כי אין עדיין סיכומים סופיים, אולם הצדדים החליטו להאיץ את המגעים מייד לאחר הפריימריז, מתוך הנחה כי רבים מחברי הכנסת שלא נכנסו לחמישייה הראשונה ידחפו ללכת על המהלך מחשש שהישארותם בעבודה תביא לכך שלא ייבחרו לכנסת הבאה", כך בדיווח.

עוד דווח כי גורמים בכירים המעורבים במהלך אמרו כי אין עדיין שם לרשימה המשותפת, אולם לדבריהם השמות "מרצ" ו"העבודה" לא יהיו חלק ממנו, על מנת להגדיל את הרושם שמדובר בחידוש. המסר המרכזי של הרשימה יהיה "השמאל הציוני", כלומר הדגשת העובדה שמדובר בשמאל מצד אחד, ומנגד שלילת הצטרפות גורמים אנטי־ציוניים, על מנת שלא ליצור את הרושם שמדובר ברשימה שמאלנית קיצונית.

"לדברי גורמים המעורבים בעניין, סקרים שערכו לאחרונה הצדדים גילו כי רשימה כזאת עשויה לקבל מספר דו־ספרתי של מנדטים, לחלץ את מרצ מהסכנה שלא תעבור את אחוז החסימה על רקע התחזקותו של בני גנץ בסקרים, וכן להביא לכך שחברי כנסת רבים מהעבודה יוכלו להיות במקומות ריאליים ברשימה – דבר שנראה כרגע בלתי אפשרי אם יישארו במפלגתם", מציין טוכפלד.