יוזמה מדינית לשיקום רצועת עזה לאחר מבצע צוק איתן שנערך ב-2014 אותו הציעה הממלכה הסעודית לישראל, נפלה בעקבות נאום נתניהו באו"ם וסירובו להתניע את המהלך. הם אף הציעו לשתף פעולה נגד איראן. נתניהו דחה את היוזמה והסעודים כינו אותו "שקרן"

ראש הממשלה נתניהו דחה יוזמה מדינית סעודית לחידוש תהליך השלום ולשיקום עזה שהוצגה לו בפגישה חשאית עם שליחו של מלך סעודיה, הנסיך בנדר בן סולטאן, בסיום מבצע "צוק איתן".

על פי הפרסום הערב בערוץ 13, ביום האחרון של מבצע "צוק איתן", העבירה סעודיה לישראל הצעה ליוזמה מדינית משותפת לשיקום רצועת עזה, ואף להתנעה מחדש של תהליך השלום. במסגרת ההסכם הציעו כי יתנהל מאמץ משותף בין שתי המדינות נגד איראן. זו הייתה הצעה דרמטית – כזו שהיה לה פוטנציאל לסלק את החמיצות בה הסתיימה המלחמה ולהתחיל תהליך של שינוי אזורי, אך נתניהו דחה את היוזמה.

הסיבה לנפילתה של היוזמה היה נאום שנשא נתניהו באו"ם בו אמר, "יש לנו הזדמנות היסטורית. כדי להשיג את השלום, עלינו לא רק להסתכל לרמאללה וירושלים אלא לקהיר, אבו דאבי, ריאד ועוד. המעורבות של מדינות ערב, אלה שמוכנות להביע תמיכה בכל המישורים, תוביל להצלחה". הנאום הרגיז את הממלכה הסעודית וגרם לנפילתה של היוזמה לשיקום עזה.

בעקבות הפרשה נקלעו היחסים בין ישראל לסעודיה למשבר חמור ולנתק כמעט מוחלט של יותר משנה – גם בנושא האיראני. משבר שהסתיים רק אחרי מותו של המלך עבדאללה, הכתרתו של המלך סלמאן והתחזקותו של יורש העצר מוחמד בן-סלמאן.

בלשכת ראש הממשלה הגיבו לפרסום בערוץ 13 בזלזול וטענו כי הטענה לדחיית היוזמה הסעודית "שקר מא' ועד ת' והפוך מהמציאות".

יו"ר התנועה ציפי לבני כתבה בתגובה לפרסום ״עוד פספוס מדיני של נתניהו שמעדיף את הבייס הפוליטי שלו על פני האינטרס הישראלי לביטחון ולשלום". גם חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין הגיבה לפרסום וכתבה: "נתניהו יודע שתכנית מדינית היא קריטית, אבל נכנע למרכיבים הלאומנים בקואליציה שלו".

חבר הכנסת יאיר לפיד הגיב: "כבר 4 שנים אני טוען שהיו לישראל הזדמנויות אמיתיות לפריצת דרך מדינית, אבל ראש הממשלה החמיץ את כולם. עכשיו יש גם הוכחה".