בצה"ל מעריכים שזירת עזה "נפיצה"- והרמטכ"ל החדש אביב כוכבי הורה לרכז מאמץ למוכנות בגזרה ולחזק את לוחמי החוד. הדי פיצוצים נשמעו בגזרת עוטף עזה כתוצאה מהפרות סדר בסמיכות לגבול, במקביל נשמעו הדי פיצוצים באזור בשל אימון בבסיס צאלים

מידי שנה מתבצעת הערכת מצב על ידי גורמי המודיעין בישראל על הזירות בהם יצטרך צה"ל לתת את הדגש המרבי ולהיערך בהתאם. היום (שלישי) פורסמה ההערכה השנתית של אמ"ן ובה נכתב כי יש להיערך לאפשרות של תקיפה יזומה מעזה.

בהערכת מצב נכתב כי ייתכן שבפעולת טרור קרקעית, כדי לגרור את ישראל לכמה ימי קרב קשים – שבסיומם יהיה קל יותר לחמאס לדרוש הקלות כלכליות נוספות מהממשלה הישראלית, מעבר להזרמת מיליוני הדולרים הקטארים מדי חודש והגדלת מרחב הדיג ל-12 מיילים ימיים.

מדובר, לפי הערכות, בפעולת טרור מאוד מוגבלת, ללא אלמנט של חטיפה, אך כזו שתזעזע מספיק את הצד הישראלי. בפעולה יזומה שכזו ייתכן שימוש במנהרה שטרם חצתה לשטח ישראל ומוגדרת "מנהרת מארב" – במטרה להעלות את המחבלים אל הקרקע צמוד לגדר הגבול.

אלמנט נוסף שנוגע להסלמה אפשרית ברצועה הוא הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, שהוכיח עצמאות בשבועות האחרונים ביחס לחמאס, לא קיבל תמיד את מרותו והוציא לפועל פיגועי ירי נגד כוחות צה"ל בגדר הגבול.

בצל החשש, נמשכות ההתפרעויות כמידי ערב בגבול הרצועה כאשר לאחרונה החל ארגון חמאס להפעיל יחידות תיזוז ליליות שמטרתם להביא להיתקלויות עם חיילי צה"ל.

מאות צעירים פלסטינים ממשיכים להתכנס בגבול המזרחי של ח'אן יונס בדרום הרצועה בכדי ליצור עימות עם חיילי צה"ל על גדר ההפרדה.

בשעה האחרונה דווח על הדי פיצוצים חזקים הנשמעים היטב בעוטף עזה, על פי דיווחים הפיצוצים הם כתוצאה מהפרות סדר בשטח הרצועה בסמיכות לגבול. וכוח צה״ל פועל מול האירועים והם בשליטה. במקביל, נשמעים הדי פיצוצים באזור דרום המועצה כתוצאה מאימון בבסיס צאלים.