שורת ההתבטאויות של בכירי יש עתיד מלמדת כי במפלגה מעוניינים בחבירה לבני גנץ, אך כנראה שבמפלגת הרמטכ"לים לא מתלהבים מהרעיון. האם יוותרו על הראשות או רוטציה? "האיחוד זה לא רק מי יהיה מקום ראשון ומי שני כפי שמוצג בתקשורת

יו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עפר שלח אמר כי "יש שיחות ומגעים ישירים בין יאיר לפיד לבין בני גנץ. אנחנו באים לעניין הזה של בחינת האיחוד בידיים נקיות ובנפש חפצה ואנחנו רוצים לבחון אותו באמת וברצינות כדי לראות אם הדבר הזה באמת מביא למימוש האלטרנטיבה השלטונית". לדברי שלח, "האיחוד זה לא רק מי יהיה מקום ראשון ומי שני כפי שמוצג בתקשורת. איחוד זה גם שאלות מהות בנושאי ליבה, ועד עכשיו לא קיבלנו תשובות לשאלות. אני אומר חד משמעית: בלי תשובות לשאלות האלה, לא יהיה איחוד".

יו"ר הסיעה הסביר כמה מהסוגיות שעליהן לטענתו צריך גנץ לענות. "הרי אנחנו רוצים לייצר בסוף מפלגת שלטון או רשימת שלטון", אמר. "לרשימה הזאת צריכה להיות עמדות ברורות בנושאי ליבה. למשל: האם נכנסים או לא נכנסים לממשלה שנגד העומד בראשה יש כתב אישום – גם לפני השימוע? אנחנו בעמדה מאוד ברורה פה, ועל זה עדיין לא קיבלנו תשובה מחוסן לישראל".

עוד הוסיף שלח: "בנוסף, האם חוק גיוס ולימודי ליבה הן שאלות מהות? גם על זה לא קיבלנו תשובה. דבר נוסף. אני לא מבין מה זה חופש הצבעה בנושאים מדיניים כפי שנקבע בין בני גנץ ליעלון. עד עכשיו לא קיבלנו תשובות לשאלות ואני אומר חד משמעית: בלי תשובות לשאלות האלה, לא יהיה איחוד".

לא רק שלח התבטא היום בנושא האיחוד, חברי יש עתיד התארחו בכמה מוקדים ברחבי הארץ ושיגרו מסר למפלגתו של גנץ. "בני גנץ מעורפל ורוצה למצוא חן בעיני כולם", אמר המשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק שיתמודד מטעם יש עתיד. "בנושא הסכסוך למשל אני לא יודע אם חוסן ישראל זה גנץ או יעלון, יש עתיד רוצה להתנתק מהפלסטינים ורצוי שזה יעשה בהסכם". ח"כ מאיר כהן אישר גן כן כי יש עתיד מנהלת מגעים עם חוסן לישראל, "השאלה אם יש הסכמה בנושאים המהותיים. אני אומר לאנשים של גנץ חלקם חברים שלי – אם אתם לא תתנו תשובה ברורה בנושאי המהות לא יוכל להיות חיבור".

האלופה במיל' אורנה ברביבאי, המתמודדת בבחירות הקרובות ברשימת יש עתיד, התייחסה אף היא לאפשרות של ריצה משותפת עם גנץ "מנעד הדעות הקוטבי בתוך חוסן לישראל מציב סימני שאלה, ונכון לקבל התייחסות על הדרך והעקרונות שלהם טרם חיבור", הסבירה. "לפני שמתחברים חייבים להבין שיש הסכמה על נושאים מהותיים: אנחנו הצהרנו בצורה חד משמעית שלא נשב בממשלה כשנגד העומד בראשה קיימת המלצה להגשת כתב אישום. לא ברור לנו מה עמדת חוסן לישראל בנושא זה כמו גם בנושאים מהותיים נוספים: חוק הגיוס, סוגיות מדיניות, לימודי ליבה ועוד. חיבורים הם חשובים, אבל לא נכון שמפלגה תהפוך את עורה רק לשם כך".

החיבור בין גנץ ללפיד עשוי להפוך את המפלגה לזו שתזכה במספר המנדטים הגדול ביותר בבחירות, אך המגעים נמשכים אך לא נראה כי חלה התקדמות והתנאים טרם הבשילו. חמישה ימים לפני סגירת הרשימות ייתכן שהצדים מתחילים כבר במשחק האשמות כדי לגלגל את האחריות על כישלון החיבור לצד השני מכיוון שציבור הבוחרים של המפלגות תומך באיחוד כדי לאפשר מהפך. סלע המחלוקת העיקרי הוא שאלת ההובלה, לפיה גם גנץ וגם לפיד סבורים שהם צריכים להיות במקום הראשון. לפי דיווחים שונים, לפיד הציע לגנץ רוטציה. לפי סקרים שבחנו את איחוד לפיד וגנץ, המהלך עשוי להפוך אותם למפלגה הגדולה עם 36 מנדטים.

את האופציה הזו, של בלוק טכני משותף לשתי המפלגות, העלה לפיד בשיחות עם פעילים שערך לפיד בשבוע שעבר. במוצאי שבת הקודמת הפיצה יש עתיד הודעה בשמו של לפיד לאלפי פעילי המפלגה, ובה נכתב: "בשבועיים הקרובים נבחן אפשרויות לשיתוף פעולה עם מפלגות אחרות. יש לא מעט צורות לעשות את זה – ברשימה משותפת, באותו גוש, לפני הבחירות או אחריהן".