בעקבות סערה שהתעוררה לאחר ציטוט שגוי מראש הממשלה נתניהו ש"האומה הפולנית שיתפה פעולה עם הנאצים", ראש הממשלה הפולני שוחח היום עם נתניהו והודיע לו על ביטול השתתפותו בוועידת וישגראד, שר החוץ יבוא במקומו

ראש ממשלת פולין, מתיאוש מורבייצקי, ביטל את הגעתו לוועידת וישגראד שאמורה להתקיים ביום שלישי הקרוב בישראל, כך פורסם היום (ראשון) בכלי התקשורת בפולין. שר החוץ יגיע במקומו לוועידה. אי הגעתו של מורבייצקי מגיעה על רקע המשבר הקטן שפרץ בסוף השבוע בין המדינות בגלל משפט קצר שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים לקראת שובו מ"ועידת החזית האנטי־איראנית" שהתכנסה בוורשה בסוף השבוע.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר כי בדבריו בוורשה התכוון כי פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ושלא התייחס לאומה הפולנית כולה. השניים אף שוחחו בטלפון היום. למרות השיחה וההצהרה של מורבייצקי, בחר האחרון שלא יגיע לפסגת ה-V4. במקומו ישתתף שר החוץ של פולין. הפסגה תתקיים ביום שלישי הקרוב וישתתפו בה גם ראשי ממשלת צ'כיה סלובקיה והונגריה.

ראש הממשלה הפולני התייחס למשבר ואמר כי: "נתניהו הבהיר שמדובר בציטוט שגוי, עדיף לשמור על קור רוח במצבים כאלה ולנקוט באמצעים הנכונים מבחינה דיפלומטית", אמר מורבייצקי. הוא הדגיש כי הוא וממשלתו ימשיכו "להילחם נגד הפצת שקרים שקשורים להיסטוריה שלנו". הוא ציין בדבריו כי אחרי ההבהרה של נתניהו, ראש הממשלה הישראלי מחויב להצהרה של שתי המדינות בנושא חוק השואה.

 

הסוף לחוק השואה הפולני: נתניהו ור"מ פולין סיכמו להסיר את האישום הפלילי

 

ביום שישי פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה רשמית בנוגע להצהרת נתניהו לגבי מעורבות הפולנים בשואה, שגררה גינויים מצד בכירים בפולין, ביניהם נשיא פולין, והדגישה כי נתניהו לא התכוון לכל הפולנים. "במהלך תדרוך ראש הממשלה נתניהו דיבר על פולנים ולא על העם הפולני או מדינת פולין", נמסר. "דברים אלה צוטטו בצורה שגויה והוצגו באופן מעוות בדיווחים בתקשורת ולבסוף תוקנו על ידי העיתונאי שהיה חתום על הדיווח המקורי".

הרקע למשבר הקצר, דברים שאמר ראש הממשלה נתניהו בתדרוך לכתבים במהלך ועידת ורשה. נתניהו אמר שהעלה את "חוק השואה" במהלך פגישתו עם ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי, וציין כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה". בעיתון "ג'רוזלם פוסט" צוטט נתניהו כאומר ש"האומה הפולנית שיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה".