זעם בפולין על מ"מ שר החוץ שאמר כי "פולנים ינקו את האנטישמיות מחלב אמם". סגן שר החוץ הפולני: "אמירה מבישה וגזענית". ממשלת פולין שוקלת לבטל לחלוטין את הביקור בישראל, שגרירת ישראל בפולין תזומן לשיחת נזיפה

שר התחבורה וממלא מקום שר החוץ, ח"כ ישראל כץ, התייחס אתמול בריאיון ל'חדשות 13' למשבר עם הפולנים ברקע החלטתו של ראש ממשלת פולין שלא להגיע היום לישראל כדי להשתתף בכינוס מדינות וישיגראד (פולין, צ'כיה, סלובקיה והונגריה). בריאיון הבהיר כץ כי פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואף "ינקו את האנטישמיות מחלב אמם".

"אני בן להורים ניצולי שואה ואפילו גדלתי ונולדתי במושב של ניצולי שואה", ציין ח"כ ישראל כץ. "זכר השואה הוא דבר שאין להתפשר איתו, הוא דבר ברור ואנחנו לא נשכח ולא נסלח. בדיפלומטיה מנסים שאנשים לא יעלבו, אבל אף אחד לא ישנה את האמת ההיסטורית עבור שום דבר מהסוג הזה". לדבריו, "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, בהחלט. איך אמר יצחק שמיר – הם ינקו את האנטישמיות מחלב אימם. אי אפשר לייפות את ההיסטוריה הזאת ואנחנו כאלה שנושאים את מורשת השואה, אנחנו נמשיך לעשות את זה".

 

שוב משבר עם הפולנים: רה"מ הפולני ביטל את ביקורו בישראל

 

בריאיון ל'כאן רשת ב' הבוקר התייחס כ"ץ לאמירתו: "אפשר לנהוג בדיפלומטיות, אבל אי אפשר לשנות אמת היסטורית. הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, לקחו חלק בהשמדת היהודים בשואה. פולין הייתה לבית הקברות הגדול של העם היהודי. יש רק אמת היסטורית אחת. האנטישמיות הייתה טבועה בפולנים לפני השואה, במהלכה ואחריה".

כ"ץ הבהיר כי קיום קשרים דיפלומטיים עם ממשלת פולין פועל לטובת האינטרסים של מדינת ישראל, "אבל אסור לשכוח את העבר ואסור לפגוע במורשת וזכר קורבנות השואה. לא אמרתי שכל הפולנים היו שותפים, אבל חלק גדול מהם. פורום וישנגרד הוא פורום חשוב אבל צריך לקיים אותו על בסיס אמת היסטורית".

דברי השר כץ התקבלו בזעם בפולין, שם שוקלים לבטל לחלוטין את השתתפותם בועידת וישגראד, אחרי שאתמול הודיעו על הורדת דרג היצוג מראש הממשלה לשר החוץ. בעקבות דברי כץ עלול שר החוץ הפולני יאצק ז'פוטוויץ' לבטל את הגעתו לישראל וייתכן שאת הגעתה של כל המשלחת הפולנית. ראש לשכתו של ראש הממשלה מורבייצקי, מיכל דבורצ'יק, אמר כי ייתכן שהשתתפותה של פולין בוועידה תבוטל.

שגריר פולין בישראל מרק מגירובסקי הגיב הלילה לדברי השר כץ וכתב כי "זה מפליא ששר החוץ של ישראל אומר הערה מבישה וגזענית כל כך. בלתי מתקבל על הדעת לחלוטין". סגן שר החוץ הפולני, ברטוש צ'יקוצ'י, הגיב גם הוא לדברי כץ ואמר כי "זה מדהים שר החוץ החדש שרק מונה, מצטט אמירה מבישה וגזענית כזאת. זה לחלוטין לא מקובל".

על פי דיווח ברשת ב', בוורשה שוקלים גם לזמן את שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, לשיחת הבהרה. אזרי כבר הגיעה לשיחה אחת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בוועידת ורשה כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים".

 

משבר דיפלומטי בין ישראל לפולין בעקבות דבריו של נתניהו בנושא השואה

 

 

הרקע למשבר, דברים שאמר ראש הממשלה נתניהו בתדרוך לכתבים במהלך ועידת ורשה. נתניהו אמר שהעלה את "חוק השואה" במהלך פגישתו עם ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי, וציין כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה". בעיתון "ג'רוזלם פוסט" צוטט נתניהו כאומר ש"האומה הפולנית שיתפה פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השניה", דבר שעורר את זעמם של הפולנים.

ביום שישי פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה רשמית בנוגע להצהרת נתניהו לגבי מעורבות הפולנים בשואה, שגררה גינויים מצד בכירים בפולין, ביניהם נשיא פולין, והדגישה כי נתניהו לא התכוון לכל הפולנים. "במהלך תדרוך ראש הממשלה נתניהו דיבר על פולנים ולא על העם הפולני או מדינת פולין", נמסר. "דברים אלה צוטטו בצורה שגויה והוצגו באופן מעוות בדיווחים בתקשורת ולבסוף תוקנו על ידי העיתונאי שהיה חתום על הדיווח המקורי".

ראש הממשלה הפולני התייחס למשבר ואמר כי: "נתניהו הבהיר שמדובר בציטוט שגוי, עדיף לשמור על קור רוח במצבים כאלה ולנקוט באמצעים הנכונים מבחינה דיפלומטית", אמר מורבייצקי. הוא הדגיש כי הוא וממשלתו ימשיכו "להילחם נגד הפצת שקרים שקשורים להיסטוריה שלנו". הוא ציין בדבריו כי אחרי ההבהרה של נתניהו, ראש הממשלה הישראלי מחויב להצהרה של שתי המדינות בנושא חוק השואה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו שוחח אתמול עם ראש הממשלה הפולני והבהיר כי בדבריו בוורשה התכוון כי פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ושלא התייחס לאומה הפולנית כולה. למרות השיחה וההצהרה של מורבייצקי, בחר האחרון שלא יגיע לפסגת ה-V4. אמול הודיעו שבמקומו ישתתף שר החוץ של פולין, אך כאמור, כעת גם הוא שוקל את ביטול השתתפותו.

גורם מדיני מסר אתמול לאחר החלטת ראש הממשלה הפולני כי "אנחנו נשמח לארח את שר החוץ הפולני, אנחנו מצפים שהוועידה תהיה הצלחה גדולה, ואנחנו מבינים שגם בפולין מתקיימת מערכת בחירות".