רשלנות? כחודשיים וחצי אחרי פיגוע הירי הקשה שגבה את חייהם של שני חייל צה"ל הי"ד, בסוף השבוע האחרון תיעדו תושבי בית אל כיצד מחסום פוקוס בכניסה לרמאאלה פתוח למעבר פלסטינים ללא השגחה • דו"צ: "המקרה הנראה בסרטון יתוחקר"

חודשיים וקצת אחרי הפיגוע הקשה שארע בצומת הכניסה ליישוב גבעת אסף שבבנימין, בו נרצחו שני חיילים, צה"ל פתח את מחסום פוקוס שבכניסה לרמאללה מכיוון הישוב היהודי בית אל.

כזכור, לפני כחודשיים וחצי, ביום חמישי ה' טבת,  נרצחו שני חיילים סמ"ר יובל מור-יוסף וסמל יוסי כהן הי"ד ושניים נוספים נפצעו באורח קשה בפיגוע ירי מרכב חולף בסמוך ליישוב גבעת אסף. כמעט חודש לאחר מכן נעצר המחבל שהיה אחראי לפיגוע, עאצם ברגותי, על ידי כוחות של שירות הביטחון הכללי בשיתוף משטרת ישראל, ימ״מ וצה"ל, כאשר מחבל זה אף היה שותף לביצוע פיגוע הירי בטרמפיאדה בעופרה, ימים ספורים קודם אותו פיגוע.

בסוף השבוע האחרון תיעדו תושבים מהישוב בית אל את מחסום פוקוס פתוח לרווחה, כאשר כלי רכב פלסטיניים עוברים דרכה באופן חופשי, ללא פיקוח ובידוק של כוחות צה"ל.

בתגובה לתיעוד זה אמר אחד מהגורמים במועצה המקומית בית אל, כי "חבל מאוד שהתקבלה החלטה כזו שיכולה להביא עלינו עוד הרוגים ועוד פצועים. אנחנו מזכירים לצה"ל ולמקבלי ההחלטה כי ישנן עדיין חוליות ירי המסתובבות בשטח, שעדיין לא נתפסו. מתווה גבעת אסף יכול לחזור בסבירות גבוהה מאוד".

ראש מועצת בית אל, שי אלון, הודיע למח"ט בנימין אל"מ שרון אסמן כי אם ייפתח המחסום המוביל מאל בירה לציר 60, הוא יגיע יחד עם התושבים לחסום את הציר בגופו. "נעשה מאמצים כדי לסגור את הכביש הזה לתנועת פלסטינים, אם הצבא והמדינה בכל זאת רוצים לתת להם לנוע על הכביש אז הם ינועו רק לאחר בידוק, כעת אני בדיונים מול הגורמים הרלוונטיים", אמר אלון והוסיף, כי "כשגיליתי שהחסם פתוח התקשרתי למח"ט והודעתי לו שאני הולך לחסום את הציר בגופי. הוא אכן חסם בינתיים את המעבר אבל אמר שזה יהיה תקף רק ל-48 שעות. מאחר וזה המצב אז תושבי בית אל יבואו מחר להחליף את הצבא וידאגו בעצמם לחסום מעבר רכבים ערבים".

בדובר צה"ל הגיבו לפרסום ואמרו: ״בחודשיים האחרונים היה מחסום פוקוס סגור לכניסה ויציאה מרמאללה בעקבות מספר פיגועים שהתרחשו בגזרת בנימין. לאור הערכת המצב, נפתח מחסום פוקוס מחדש לתנועה בשעות מסוימות במהלך היום. בשעות בהן פתוח המחסום נמצא במקום כוח צבאי אשר מבצע בידוקים לרכבים היוצאים. בשאר שעות היום לוחמים מאיישים את העמדה הסמוכה. המקרה הנראה בסרטון יתוחקר. צה״ל פועל וימשיך לפעול כל העת לשמירת ביטחונם של התושבים".

מחסום פוקוס, המאפשר מעבר רכבים ערביים מכביש מרמאללה ומאל בירה לציר 60, היה סגור שנים רבות ונפתח לפני כשנתיים ומשמש את תושבי בית-אל בכל נסיעה שלהם מחוץ לישוב וכן מאפשר מעבר מהיר של פלסטינים לשטחי A ולעיר רמאללה, כשדרכו אף נמלטו המחבלים שהיו אחראיים לפיגועים הקשים שארעו באזור.

&nbsp