מקור בארגון הטרור חמאס טוען, כי לאחרונה נכשלה עסקת חילופי שבויים בינה לישראל בשל נחישותה של ישראל לא לאפשר קיום עסקה דומה לזו של עסקת שליט • על פי הדיווח, ארגון הטרור דרש מישראל לשחרר 1,500 אסירים ובתוכם כלל אסירים מעסקת שליט שנעצרו שוב

בשבועות האחרונים ניהל ארגון הטרור העזתי חמאס משא ומתן עם ישראל על עסקת חילופי שבויים, אך זו נכשלה בעקבות העלת רף הדרישות מצד ארגון הטרור כלפי ישראל, כך פורסם היום בעיתון אידנפנדנט בשפה הערבית על פי מקור בחמאס.

על פי הדיווח שמסתמך על המקור, ארגון הטרור ביקשכי ישראל תשחרר 1,500 אסירים, וביניהם 500 אסירים שישראל מגדירה ככאלו ש'ידיהם מגואלות בדם' ונידונו למאסרי עולם בבתי הכלא הישראלים, בהם כלולים אף מחבלים ששוחררו בעסקת שליט לפני מעט יותר משש שנים ונעצרו מחדש על ידי כוחות הביטחון לאחר שהיו מעורבים בפעילויות טרור נוספות.

ארגון הטרור שהגיש רשימה עם האסירים אותם רצה לשחרר במסגרת העסקה, דאג בעיקר לכאלו המוגדרים כחברים בארגון הטרור, כשרק כמה עשרות נוספים משתייכים ל]לגים אחרים ומספרם אינו עולה על מאה, כשעל פי המקור בעוד ובארגון ניסו לשדר כי עסקה כזו הולכת ומתקרבת, בישראל דווקא היו נחושים בעמדותיהם ולא אפשרו קיום עסקה דומה לזו שהייתה עם שחרורו של החייל גלעד שליט.

הגורם שעל פיו מבוססת הכתבה הסביר כי הארגון ניסה לצייר כי העסקה הולכת ומתווה בשל ביקורת פנים עזתית נגדה הן על עיכוב שחרור האסירים והן על המצב החברתי והכלכלי הקשה ברצועה, כאשר הארגון לא מצליח לעמוד בהתחייבויותיו.

גורמים בחמאס אמרו לפני כחודש לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" שלאחרונה חודשו המגעים הלא ישירים עם ישראל בניסיון לקדם את עסקת חילופי השבויים, זאת, לדבריהם, כדי לשפר את תדמית ממשלתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני הבחירות. הגורמים אמרו כי המגעים נעשים גם דרך מדינה אירופית, ולא רק דרך מצרים, תוך שאותם גורמים הבהירו כי התנאים המוקדמים של חמאס לא השתנו: שחרור כל משוחררי עסקת שליט שנעצרו שוב מאז 2011.

לדברי אותם גורמים, "הרצון הישראלי כעת הוא לקיים עסקה חלקית שתכלול שחרור של אדם אחד או שניים מבין האנשים שחמאס מחזיק בעזה, אולם הארגון מתנגד לכך נחרצות ומעוניין בעסקה שלמה אחת"