ביהמ"ש המחוזי בירושלים דחה את הערעור שהגיש הסופר יגאל סרנה נגד הרשעתו בגין השימוש בכינוי "נאצי" כלפי קמב"ץ הישוב היהודי בחברון, והותיר את הפיצויים הגבוהים שנקבעו על כנם. "מותר להטיח ביקורת, אך אין רשות לחצות קווים אדומים"

דווקא בימים שבהם הפוליטיקאים משמאל והרב בני לאו משתמשים בכינוי נאצים כלפי פעילי עוצמה יהודית, זוכה עו"ד איתמר בן גביר, מועמד איחוד מפלגות הימין מטעם עוצמה יהודית לניצחון נוסף ובית המשפט המחוזי בירושלים שקובע כי :"השימוש בכינוי נאצי לצורך פגיעה בדימויו של אדם הוא מן הקשים שבגינויים, עוצמת ההשפלה והביזוי המתלווים לדימוי זה היא עמוקה והוא אינו דומה באופיו לכל גינוי אחר".

קביעת בית המשט נמסרה במסגרת הערעור שהגיש הסופר יגאל סרנה שהוגש באמצעות עו"ד פלדמן נגד ההחלטה לחייבו בתשלום פיצויים ע"ס 25,000 שקלים לקמב"ץ הישוב היהודי בחברון לאחר ש(סרנה) כינה אותו "נאצי".

כזכור, בחודש ינואר 2015, פרסם סרנה פוסט בעמוד הפייסבוק שלו כאשר בתמונה נראה אשי הורביץ מצלם גופת אדם כאשר לפי הטענה הוא גם חייך. סרנה שלאחרונה חוייב לשלם פיצויים גם לראש הממשלה, כתב על הורוביץ כי הוא סוג של קוזאק פוגרומצ'יק ובהמשך אף הוסיף את הכינוי בין חלאה לנאצי. בפרסומיו לא הזכיר סרנה כי הגופה היא גופת מחבל שדקר חיילים, והגיע לרצוח יהודים בעיר חברון.

במסגרת תביעה שהגיש הורוביץ באמצעות עו"ד איתמר בן גביר נטען כי סרנה הוציא נגד הורוביץ דיבה, וכי הכינוי נאצי שמור לגרועים שבאויבים ולא למי שמצלם ואף מחייך לנוכח גופת מחבל שהגיע לרצוח יהודים ומעשו סוכל. בית משפט השלום בירושלים קיבל את התביעה וקבע כי סרנה ישלם סכום של עשרים וחמישה אלף ש"ח להורוביץ. סרנה ערער לבית המשפט המחוזי באמצעות עו"ד אביגדור פלדמן ודיון בתיק נערך בשבוע שעבר. במהלך הדיון נטען על ידי הורוביץ כי יש להגדיל את סכום הפיצוי.

אמש, דחה בית משפט המחוזי את הערעור. השופטים ארנון דראל, ענת זינגר ואלכסנדר רון קבעו כי: "ראוי היה לומר מפורשות כי מדובר בצילום אשר בוצע בחברון, לאחר ניסיון פיגוע במהלכו נורה המפגע, אנו שותפים לעמדה כי היה מקום להבהיר שהגופה אשר בתמונה היא גופה של מי שניסה לבצע פיגוע בסמוך". השופטים תקפו את סרנה על השימוש בביטוי נאצי וקבעו גם כי "מושג זה לא איבד גם בשפת הרחוב את המשקע האסוציאטיבי הקשה הנילווה לו בהקשרו ההיסטורי". בית המשפט חייב את סרנה לשלם סכום של עשרים וחמישה אלף ש"ח להורוביץ. השופטים לא מצאו לנכון להגדיל את הסכום אך קבעו גם כי אין להפחיתו.

עו"ד בן גביר מסר בתגובה: "המסר של בית המשפט המחוזי הוא שיש להיזהר מהשימוש בכינוי נאצי ודווקא בימים שבהם אנשי השמאל הקיצוני שולפים שוב ושוב את הכינוי הזה יש להזכיר להם שהם לא רק פוגעים בזכר שישה מליון יהודים שנשרפו ונטבחו אלא גם חשופים לתביעה אזרחית שנגיש נגד כל אחד מהם. שלא יטעו, מי שישתמש בביטוי נאצי גם אם הוא פוליטיקאי אין לו שום חסינות ולא ירחק היום שהרב בני לאו, שלי יחימוביץ גלאון זנברג ושות, ימצאו את עצמם על ספסל הנתבעים בבית המשפט. מותר להם להטיח ביקורת אך אין להם רשות לחצות קווים אדומים ולהוציא דיבת אוהבי ארץ ישראל לרעה".