חתנו ויועצו של נשיא ארה"ב התראיין לרשת 'סקי ניוז' וחשף מעט פרטים מ'תוכנית השלום', שמטרתה להביא לפתרון הסכסוך במזרח התיכון • יו"ר 'הימין החדש' תקף ואמר כי האמריקנים ידחפו להקמת ממשלת ליכוד-מרכז ונתניהו יאלץ להתיישר עמם

חתנו היהודי של נשיא ארה"ב טראמפ, ג'ארד קושנר, חשף היום במהלך ראיון לרשת סקי ניוז בערבית, פרטים נוספים על 'תכנית השלום' אותה מקדם דונלד טראמפ, שנועדה לקדם את פתרון הסכסוך במזרח התיכון.

על אף שההערכות הן כי התוכנית לא תצא אל הפועל ולא תבשיל לכדי יישום, חתנו של הנשיא שאף מבקר באזור יחד עם שליח הנשיא למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ועם שליחו לאיראן בריאן הוק, אמר כי "ההיבט הפוליטי של תוכנית השלום מפורט מאוד ומתמקד בפתרון סוגיות הסדר קבע", כשאף סיפר, כי "קיימנו התייעצויות רבות עם הישראלים, הפלסטינים ועם מנהיגים ערבים. אנחנו רוצים לראות את רצועת עזה והגדה המערבית מאוחדות תחת הנהגה אחת".

קושנר טען בראיון, כי "לא הרבה השתנה במהלך 25 השנים האחרונות", אך הם ניסו לגבש פתרונות ולהיות מציאותיים יותר לסוגיות 2019, "בכדי שאלו יאפשרו לחיות חיים טובים יותר". בדבריו הוסיף ואמר, כי "התוכנית המדינית מאוד מפורטת וממוקדת על תיחום הגבול, על מנת לפתור את סוגיות הסדר הקבע, אך המטרה של פתרון סוגיית הגבולות היא לחסל את המגבלות הללו", בהסבירו, כי "אנחנו רוצים להביא שלום ולא פחד ולהבטיח שתהיה זרימה חופשית של אנשים וסחורות".

ג'ארד קושנר אף אמר, כי מטרת התוכנית היא לא לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני בלבד, אלא את הסכסוך בין ישראל לעולם הערבי כולו ואמר, כי "אני לא חושב שההשפעה הכלכלית של התוכנית תהיה מוגבלת לישראלים ולפלסטינים והיא תכלול את כל האזור, כולל ירדן, מצרים ולבנון".

בעקבות הראיון ובהתחשב בתקופת בחירות, יו"ר מפלגת 'הימין החדש' נפתלי בנט אמר, כי ״דברי קושנר מוכיחים את מה שכבר ידענו: ביום שלאחר הבחירות ידחפו האמריקאים לממשלת נתניהו-לפיד-גנץ שתאפשר הקמת מדינה פלסטינית על כביש 6 ולחלוקת ירושלים, ונתניהו ייאלץ להתיישר".

שר החינוך המשיך לתקוף את נתניהו ואמר, כי "נתניהו וטראמפ מתואמים ביניהם על עיתוי התכנית, מיד לאחר הבחירות. גם הזחילה של מפלגת השמאל לפיד-גנץ פנימה לקואליציה ידועה מראש. יש רק דרך אחת למנוע את זה והיא – מפלגת 'ימין חדש' חזקה ועוצמתית שתמליץ על נתניהו, אך תפעיל לחץ נגדי לבלימת פלסטין. בבחירות הקרובות השאלה היא זו – ימין או פלסטין".

במפלגת 'הליכוד' הגיבו לדבריו של בנט ומסרו: "כשבנט ושקד הקימו את 'הימין החדש' הם אמרו שעשו זאת כדי למשוך קולות מלפיד וגנץ בכדי להגדיל את גוש הימין, ושהם לא ירו בתוך הנגמ״ש. עכשיו הם באים בהאשמות שווא נגד הליכוד במטרה למשוך קולות מהליכוד, דבר שיביא לעליית ממשלת השמאל של לפיד-גנץ, שמפלגתם תהיה גדולה יותר מהליכוד".

"בשעה שנציגים מהימין החדש קיימו מגעים עם לפיד-גנץ כדי להצטרף אליהם אחרי הבחירות, ראש הממשלה נתניהו הבהיר כבר חד משמעית שיקים ממשלת ימין. ראש הממשלה נתניהו שמר על ארץ ישראל ועל מדינת ישראל מול הממשל העוין של אובמה והוא ימשיך לעשות זאת מול הממשל האוהד של טראמפ", הוסיפו בליכוד.

במפלגת 'הימין החדש' דחו את טענת 'הליכוד' כי הם קיימו מגעים עם גנץ ולפיד ואמרו כי מדובר ב"פייק ניוז טהור וקשקוש מוחלט". עוד הם הוסיפו, כי "הלחץ ברור. קושנר דיבר בקולו. זה ימין או פלסטין. ורק 'הימין החדש' תמנע את הקמת פלסטין בארץ ישראל".

גם באיחוד מפלגות הימין, המורכב מ'הבית היהודי', 'האיחוד הלאומי' ו'עוצמה לישראל', הגיבו ואמרו כי "תכנית השלום של נשיא ארצות, שתובא מיד לאחר הבחירות, טומנת בחובה סכנה ברורה ומידית לקיומה של מדינת ישראל".