חבר רשימת 'כחול לבן', בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, אמר אמש במפגש סגור, כי יאיר לפיד לא יקבע את הטון במפלגה אלא בני גנץ • לדברי חבר הרשימה, מיכאל ביטון, צריך שיהיו בישראל גם לומדי תורה וצריך לתת כסף לבחור שהוא עילוי בתורה

רגע אחרי מיזוג מפלגות 'חוסן לישראל' ו'יש עתיד' למפלגה אחת המכונה 'כחול לבן', בכיר ברשימתו של בני גנץ אמר אמש במפגש סגור, כי "לפיד לא יקבע את הטון, אנחנו נקבע", ובהתאם אמר כי האופציה של הקמת קואליציה בראשות גנץ יחד עם החרדים אפשרית ואף החמיא לבחורי הישיבה, כך פורסם ב'אתר וואלה'.

במהלך מפגש שנערך אמש, יום ראשון, עם בכירי ישיבת ההסדר החרדית חדוותא שבגן יבנה, אמר מיכאל ביטון, ששובץ במקום ה-11 ברשימה המאוחדת: "ברגע שלפיד בא ואמר: 'גנץ, אתה ראש הממשלה ראשון', הוא גם אמר 'גנץ, אם יש לך ראש איך להגיע לקואליציה עם חרדים, אנחנו נלך עם הראש שלך' ".

ביטון הוסיף ואמר, כי "הדרך שלנו לא מוכפפת להיסטוריה של לפיד" ואף אמר כי לעתים לפיד "נבנה על קמפיין אנטי", תוך שביקש מהנוכחים לצפות בנאום האחרון של גנץ ואמר, כי "הדרך של גנץ היא שיתוף חרדים".

על פי הפרסום ב'וואלה' בדבריו אמר ביטון, כי "כל ילד רביעי שנולד הוא חרדי, ואם הוא יוולד ולא יהיה לו חינוך ממלכתי ולא יעשה צבא, לא תהיה לו פרנסה", אך יחד עם זאת הוסיף, כי צריך שיהיו בישראל גם לומדי תורה ו"צריך לתת כסף לבחור שהוא עילוי בתורה, צריך עשרים, שלושים וארבעים אחוז שילמדו תורה עשר שנים ויעזבו אותם בשקט. אבל שלא תהיה נשירה סמויה, שלא יהיה זיוף".

על אף הצהרה זו, במפלגות החרדיות פסלו כבר את האפשרות לבת בממשלה בראשות גנץ. תחילה הייתה זו מפלגת ש"ס, שהצהירה כי תלך בכל מקרה עם ביבי ואף העלתה קמפיין חוצות תחת הסיסמא 'ביבי צריך אריה חזק', מתוך מטרה למנוע זליגת קולות ממנה לליכוד'. למרות הצרה זו, הבוקר ש"ס הובכה כאשר פורסם כי ח"כ יעקב מרגי אמר במהלך פאנל אמש, כי "אנחנו נצטרף לממשלה שקווי היסוד שלה יתאימו פחות או יותר לקווי היסוד של המצע שלנו". מרגי עצמו מיהר להכחיש את הדברים והבהיר, כי "ש"ס תתמוך אך ורק בבנימין נתניהו לראשות הממשלה".

בנוסף, אמש במהלך פתיחת מטה 'יהדות התורה' בבית 'אגודת ישראל' שללו חברי הרשימה אפשרות של ישיבה בקואליציה בראשותו של בני גנץ, כאשר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר, כי ״לא נצטרף לשום ממשלה שלפיד יהיה בתוכה. חד וחלק", כשעמיתו חבר הכנסת משה גפני הצטרף והצהיר מפורשות: "אנחנו הולכים עם ביבי נתניהו. עם לפיד לא הולכים לקואליציה. אמרנו את זה ולא צריך לומר שוב".