הסוף למניפולציות? החל מסופ"ש: אופן פרסום הסקרים ישתנה דרמטית

סקרי דעת הקהל השונים טומנים בחובם מניפולציות רבות דוגמת אי-פרסום נתונים על מפלגות שאינן עוברות את אחוז החסימה, חלוקה שרירותית של קולות המתלבטים, היעדר גילוי נאות ועוד. הוראה חדשה של ועדת הבחירות תוביל לשינוי דרסטי בענין

ניצחון גדול ומשמעותי של מפלגת עלה ירוק בעקבותיו ייחשפו התוצאות האמיתיות של סקרי הבחירות וכן המניפולציות שמבצעים הסוקרים ומטעות את ציבור הבוחרים בישראל. יו"ר ועדת הבחירות, שופט העליון חנן מלצר, קיבל את טענת 'עלה ירוק' לפיה חלה על הסוקרים חובה להוסיף לדיווח של סקרי הבחירות לועדת הבחירות את התוצאות הגולמיות, ולא רק את התוצאות המעובדות.

התוצאות המעובדות, אלו שנחשפות ע"י חברות הסקרים, הינן תוצאות שנקבעו על ידי הסוקרים באופן עצמאי על בסיס הערכות אישיות ותוך שינויים ו"תיקונים" של התוצאות הגולמיות, שהיו סמויות עד כה וחברות הסקרים סירבו לחשוף אותן.

התוצאה הינה שכעת – החל ב-1.3 – ייחשף לראשונה היקף המניפולציה שמבצעים הסוקרים לתוצאות הסקרים.

כך למשל נכון להיום תוצאות הסקרים ("המעובדות") כללו בתוכן את קולות "המתלבטים/לא יודעים" אותם חילקו הסוקרים על פי הבנתם האישית. מדובר במספרים שהינם בהיקף של 25-35 אחוזים, כ-40 מנדטים – אלו חולקו כאמור על ידי הסוקרים עצמם וללא שקיפות. כך ניתן לסוקרים כח עצום במסגרתו הם יכלו להשפיע, אף ללא גילוי נאות, על תודעת הבוחרים.

המפלגה הליברלית עלה ירוק זיהו את הבעייתיות שבהצגת התוצאות הגולמיות בלבד עוד בשנת 2015. עם תחילת מערכת הבחירות 2019 עתרה המפלגה לועדת הבחירות בבקשה לקבוע הנחיות ראויות, באמצעות עורכי הדין אוהד רוזן וחגי קלעי ממשרד קלעי, רוזן ושות'.

בין השאר נחשף בעתירת עלה ירוק כי חברות הסקרים פעלו בניגוד לאמנות בינלאומיות וקודים אתיים עליהן הם חתומים. בדיון שנערך בועדת הבחירות בנוכחות הצדדים אף זעמו חברות הסקרים על רצונה של המפלגה לחשוף נתונים אלו.

בסיכום החלטתו שיבח השופט מלצר את מפלגת עלה ירוק על תרומתה לדמוקרטיה הישראלית: "תרומה נחשבת של עלה ירוק למרקם הדמוקרטי בישראל במישור הסקרים שהשפעתם כה רבה".

המלצה נוספת של השופט לחברות הסקרים, גם היא בעקבות דרישת עלה ירוק, היא לחייב את חברות הסקרים לחשוף גילוי נאות לגבי זהות מזמין הסקר ועורכו, ואת הקשרים העסקיים בהם מצויים מכוני הסקרים.

החלטה זו המחייבת את חברות הסקרים לחשוף את נתוני הסקרים הגולמיים (באחוזים) בנוגע לכל המפלגות שנסקרו היא למעשה המשך להחלטה קודמת של ועדת הבחירות משנת 2015, גם כן בעקבות עתירה של עלה ירוק, לחייב את הצגת התוצאות (באחוזים) אליהן הגיעו מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, אך עברו את 1% מהקולות. החלטה זו הובילה לכך שכבר כיום מוצגים נתונים אלו במהדורות החדשות.

עורכי הדין אוהד רוזן וחגי קלעי, שייצגו את עלה ירוק בעתירה, מסרו: "ניתן היה להאמין כי בעקבות ההחלטה במערכת הבחירות הקודמות, יפעלו ערוצי התקשורת ומכוני הסקרים לשקיפות מלאה בנתונים הנאספים על ידם, על מנת שהציבור יוכל להתרשם ולשפוט האם הפרשנות שהם מציעים והתחזיות הנערכות על ידן ראויות לאמון אם לאו. למרבה הצער, גם במערכת הבחירות הנוכחית, בין אם משיקולים פטרנליסטיים ובין אם מטעמים אחרים, בחרו ערוצי התקשורת ומכוני הסקרים למחוק על דעת עצמם מפלגות המצויות באזור אחוז החסימה, עם עשרות אלפי תומכים. טוב עשה יו"ר ועדת הבחירות בהחלטתו על שקיפות. יראה הציבור – וישפוט על פי מיטב הבנתו וכישוריו".

אורן ליבוביץ יו"ר עלה ירוק: "ניצחון ענק ובשורה אדירה לדמוקרטיה הישראלית. הסקרים והסוקרים לקחו לעצמם כח עצום וללא שקיפות השפיעו בצורה עצומה על תוצאות הבחירות לאורך עשרות בשנים. החלטה זו ללא ספק תשפיע בצורה משמעותית על הבחירות ותוסיף לעיתונות ולמצביעים מידע משמעותי ביותר. אנו קוראים לסוקרים לפעול בהתאם לקוד האתי שהם עצמם כתבו עבור עצמם ולפעול בשקיפות מלאה וכן לערוצי התקשורת לאמץ דרך הצגה יותר הגונה ושקופה לציבור. אנחנו גאים לשפר את הדמוקרטיה הישראלית גם בפעילות קבועה מחוץ לכנסת".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *