תקרית אנטישמית נוספת בעיר שטרסבורג: אלמונים עקרו והפילו את לוח האבן הכבד שהוצב במקום שבו עמד בעבר בית הכנסת הגדול ששדדו ושרפו הנאצים • רבה של שטרסבורג ייועד עם העירייה והמשטרה: "אי אפשר להתרגל למעשי אנטישמיות שכאלה"

כשבועיים לאחר חילולם של כמאה קברי יהודים בעיירה קצנהיים שליד שטרסבורג בצרפת, נפל שוב אתר זיכרון יהודי קורבן למעשה חילול אנטישמי – הפעם במרכז העיר. בלילה שעבר עקרו, הפילו והשחיתו אלמונים אנדרטת אבן שהוקמה במקום שבו עמד בית הכנסת הגדול הישן בכיכר לה הקל, אשר נשדד ונשרף בידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה.

סגן ראש העיר אלן פונטנל הודיע על ההשחתה של האנדרטה בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "על פי ההערכה, מדובר בתקרית אנטישמית חדשה בעיר שלנו. עם המשטרה נעשה כל שביכולתנו כדי למצוא את האחראים לכך ולהעמידם לדין". צוות חוקרים פליליים הגיע לזירה ופתח בחקירה.

על האנדרטה, השוקלת כמה טונות וניצבת מול מרכז מסחרי, מופיע הכיתוב: "כאן עמד מאז 1898 בית הכנסת של שטרסבורג, שנשרף ונהרס כליל על ידי הנאצים ב־12 בספטמבר 1940‘". בית הכנסת של השוק‘ ברציף קלבר נבזז ונשרף על ידי קומנדו של הנוער ההיטלראי ב־1940, ושנה לאחר מכן פוצצו הנאצים בעזרת דינמיט את שרידי הבניין והשמידו אותו כליל.

"הלוח הזה שוקל 400 קילוגרמים", אמר ראש העיר רולנד ריס. "היה צורך במבצע שלם כדי לעקור אותו. אין ספק שמדובר במעשה אנטישמי ברור. מספיק ודי. המקום הזה בעצמו מהווה תשובה למבצעי החילול, משום שהוא מסמל את אימי הנאצים מול התנגדות העם הצרפתי. אנחנו נבחן את מצלמות הביטחון כדי לנסות לגלות את האחראים".

צילום: עיריית שטרסבורג

הרב אברהם וויל רבה של שטרסבורג, חבר הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה', שעודכן בצאת השבת על האירוע אמר כי במקום מוצבות מצלמת אבטחה ע"י עיריית שטרסבורג. עפ"י הסרטון נראה רכב שנכנס למתחם ולפחות שני אנשים מטיחים בעזרת הרכב את מצבת האנדרטה ארצה. הסרטון הועבר לשירותי הביטחון של שטרסבורג ולמשטרת הז'נדרמריה שפחתו מיד בחקירה. היום ייועד הרב וויל עם ראש העיריה ומפקדי המשטרה.

הרב ווייל אמר כי "אי אפשר להתרגל למעשי אנטישמיות שכאלה ועל זרועות החוק בצרפת לטפל בזה בשיא הנחישות ובמהירות. אין לנו ההערכה מדוע עולה הגל העכור הזה דוקא עכשיו וליבי חושש מי יודע מה יולד יום. מה יבוא אחרי חילול קברים ואנדרטאות. אנחנו לא פוחדים חלילה, העיר וסביבתה הם המקומות השקטים ביותר בצרפת ונמשיך את אורחות חיינו דוקוא על רקע משנכנס אדר וכפי שגבר ישראל על אויביו ע"י הוספת תורה ומצוות וחיזוק כל הקדוש והיקר לעם היהודי כך נתגבר גם על הפושעים הללו".

לפני פחות משבועיים נחרדה צרפת מחילול 96 מצבות בבית הקברות היהודי שבעיר קצנהיים, במרחק כ־20 ק"מ מהעיר שטרסבורג, שם שוכנת אחת הקהילות היהודיות הגדולות באירופה. חבל אלזס מחזיק בשיא העצוב של חילול קברים. בדצמבר שעבר חוללו 37 מצבות יהודיות וכן האנדרטה לחללי השואה בבית הקברות בעיירה הרלישם, וב־2015 הושחתו 300 מצבות אחרות בבית הקברות היהודי בסאר־אוניון שבאותו מחוז.