טל רוסו, מקום 2 במפלגת העבודה, בסערה חדשה: "מופתע מהבכיינות סביב טרור העפיפונים", על ההתנתקות: "הייתה מהלך גאונית". ראש המועצה האזורית אשכול: "עדיין משלמים את המחיר על מדיניות שרוסו היה אחד מקברניטיה" • וגם: הגיבוי של אייזנקוט

טל רוסו, מספר 2 במפלגת העבודה, עורר סערה בעקבות דבריו בראיון ל'ידיעות אחרונות' ביום שישי, ולא סתם סערה – אלא פגיעה באחד ממעוזי הבוחרים הבולטים של מפלגת העבודה – יישובי עוטף עזה, שמרביתם חברי קיבוצים וחברי המפלגה. "אני חושב שנכון היה שתושבי עוטף עזה יגלו קצת יותר חוסן. הייתי מופתע מסוג הבכיינות סביב טרור העפיפונים", אמר רוסו כשניסה להסביר, ללא הצלחה, שחשוב להפגין חוסן מול הטרור כי אחרת זה משחק לידי האויב.

גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, הגיב: "הדברים של רוסו מנותקים ומקוממים, בפרט שזה מגיע ממנו. תושבי עוטף עזה מגלים כבר 18 שנים ברציפות אורך רוח מופתי ומהווים מודל של חוסן לכל מדינת ישראל. אמשיך לייצג את המציאות כאן ואדרוש פתרון ושקט ארוך טווח ולא אאפשר לקרוא לזה 'בכיינות'. מטל רוסו הייתי מצפה ליותר הבנה וענווה מול תושבי עוטף עזה".

יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', אמר: ״הגיע הזמן להבין שהתושבים כאן חיים במציאות אחרת. הזלזול והביקורת כלפי אלה שחיים כאן מיותרים. ראשי הרשויות והתושבים מתמודדים עם אתגרים שלא ידענו קודם, וכולם מגלים איפוק וחוסן ראויים לשבח. פוליטיקאים, תשקיעו את האנרגיות והעשייה במציאת פתרון".

רוסו, שבעבר היה אלוף פיקוד הדרום ומכיר היטב את גזרת הדרום, ניסה למזער ולאחר פרסום הראיון כתב: "אני מעריך ומעריץ את תושבי העוטף, ליוויתי אותם בתקופות קשות מאוד של פיגועים ותקיפות יומיומיות, למדתי להכיר את תושבי היישובים הסמוכים לגדר ואת עמידתם האיתנה כשהייתי אלוף פיקוד דרום. בנושא טרור העפיפונים, כוונתי הייתה שהרעש שאנחנו יוצרים, מגביר בקרב האויב את המוטיבציה להגברת טרור העפיפונים".

ההתנתקות: "גאוני"

סערה נוספת התעוררה בעקבות דבריו של רוסו בראיון כשנשאל על ההתנתקות. "זו הייתה ההחלטה הנכונה מבחינה ביטחונית", השיב, "זה לא שיצאנו מעזה, היינו בגוש קטיף במסדרון קטן, שהפך להיות מסדרון הנפץ". לאחר מכן אמר כי "הסדר שלום ידרוש מאיתנו גם פינוי יישובים". בראיון ל'חדשות 10' הגדיר את ההתנתקות כמהלך "גאוני".

"האלוף במיל' טל רוסו, שהצטרף למפלגת הנסיגות, בוחר משום מה לבסס את מעמדו המדיני־ביטחוני על ידי ניתוק מהמציאות", אמרו באיחוד מפלגות הימין, "גוש קטיף לא היה מסדרון נפץ, אלא מסדרון התיישבות יהודית פורחת. חשוב להזכיר, מי שהגה את גוש קטיף היה ממנהיגי תנועת העבודה – יגאל אלון, שידע שהתיישבות וביטחון הולכים יד ביד".

איזנקוט: "רוסו השתחרר רשמית בינואר 2014"

בתוך כך, הרמטכ"ל לשעבר, גדי איזנקוט, שלח מכתב לאלוף טל רוסו, לאור הדיון סביב שירותו של רוסו בצה"ל כמפקד מפקדת העומק במילואים בתאריכים פברואר 2015 עד מאי 2017, דבר שנטען כי עלול להביא לפסילתו מרשימת מפלגת העבודה, בטענה כי מאז תום שירותו זה לא חלפו שלוש שנים כנדרש בחוק.

איזנקוט מתאר במכתבו את השתלשלות האירועים ומציין כי "אלוף רוסו סיים את שירות הקבע שלו בצה"ל והשתחרר בחודש ינואר 2014". איזנקוט הוסיף כי "בחודש פברואר 2015, ועל פי בקשתי כרמטכ"ל דאז, מונה רוסו לתפקיד מפקד מפקדת העומק, בשירות מילואים. בהתאם לסיכום ביני ובין רוסו, הוא מילא את התפקיד במסגרת שירות מילואים בלבד, במקביל לעיסוקיו האזרחיים".

סיום מכתבו כותב הרמטכ"ל לשעבר כי "יודגש כי שירות במילואים בתנאי קבע, כשמו כן הוא – שירות במילואים". במפלגת העבודה ציינו כי "אנחנו בטוחים שהדברים יובהרו והוא ייצג את אזרחי ישראל בכבוד בכנסת הבאה".