צה"ל עדכן כי מערכות ההתרעה והגילוי פעלו כנדרש, אולם לא בוצע יירוט. דובר צה"ל: "לא היה לנו מידע מקדים לירי - הופתענו". בג'יהאד האיסלאמי הכחישו את הדיווחים כיהוא האחראי לירי. גם חמאס הכחישה מעורבות באירוע

שתי רקטות מסוג פג'ר נורו הערב (חמישי) לעבר גוש דן. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי שני שיגורים זוהו משטח רצועת עזה לשטח ישראל. מערכות ההתרעה והגילוי פעלו כנדרש, אולם לא בוצע יירוט של מערכות ההגנה האווירית. לא מוכר נזק או נפגעים באירוע, וכמו כן אין הנחיות מיוחדות לעורף.

דובר צה"ל, רונן ממנליס, אמר ל'חדשות 13': "לא היה לנו מידע מקדים לביצוע הירי הזה היום – הופתענו. בשלב זה אנחנו בשני מאמצים, להבין מי ביצע את הירי. המאמץ השני הוא היערכות השני במטכ"ל עם הרמטכ"ל ואז עם הדרג המדיני". דובר מד"א, זכי הלר, מסר כי לא התקבלו כל קריאות על נפגעי גוף, אך חובשים ופראמדיקים של הארגון העניקו טיפול רפואי לכ-5 נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל מאוד במהלך הליכה למרחב המוגן, מהם גבר כבן 50 שפונה להמשך טיפול בבית החולים.

דובר צה"ל הוסיף: "אני לא נכנס למה אנו הולכים לעשות וכיצד זה ייראה. ההנחיה לעורף היא לשמור על שגרה. אין הנחיות מיוחדות. ארגון חמאס הוא הארגון העיקרי ברצועה. אנחנו נדע מי ביצע את הירי. הדברים יתבהרו בשעות הקרובות". מנליס סירב לומר האם צה"ל צפוי לפרוס מערכות כיפת ברזל נוספות באזור המרכז לנוכח הירי או אם יתבצע תגבור כוחות בפיקוד הדרום.

על פי מקורות ברצועת עזה הג'יהאד האסלאמי עומד מאחורי שיגור שני הטילים, כשעל פי אותם דיווחים הוא שיגר שתי רקטות מסוג פג'אר 75. עד כה הג'יהאד האסלאמי הכחיש את הדיווח באופן נמרץ, וגם חמאס הכחיש קשר לירי. דיווחים פלסטיניים גורסים כי חמאס ושאר ארגוני הטרור פינו את המפקדות והמוצבים ברצועה כהכנה לתקיפה ישראלית, בתגובה לאש.

בג'יהאד האסלאמי הכחישו כי הם עומדים מאחורי השיגורים. ייתכן שהירי קשור למשבר בשיחות הפיוס הפנים-פלסטיני וגם לקיפאון בשיחות בין ישראל למצרים. בעקבות הירי, המשלחת הביטחונית ממצרים עזבה את רצועת עזה. לפי דיווחים ברצועה, בחמאס ובג'יהאד עדכנו את חברי המשלחת שהם לא עומדים מאחורי הירי. אחת ההערכות שהועלו ברצועה מדברות על כך שאירן עומדת מאחורי הירי מתוך ניסיון לסכל התקדמות במגעים להרגעה בין ישראל לחמאס.

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה רשמית שבה טענה: "אנחנו לא אחראים לטילים שנורו הלילה לעבר האויב, במיוחד מפני שהם שוגרו בעת שבה נערכה פגישה בין הנהגת חמאס למשלחת הביטחונים המצרית לגבי ההבנות שנוגעות לרצועת עזה". בכיר הג'יהאד האיסאלמי בעזה, דאוד שיהאב, הכחיש את מעורבות הארגון בירי: "ההאשמות של ישראל שלפיהן הגי'האד האיסלאמי ביצע את ירי הרקטות חסרות כל בסיס".