שני סקרים שמתפרסמים הבוקר מעניקים ניצחון בטוח לנתניהו בעקבות התייצבות כל מפלגות הימין במרחק ביטחון מאחוז החסימה, ולפי אחד הסקרים נתניהו יכול להרכיב ממשלה גם ללא פייגלין • ומה בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה?

סקר 'מאגר מוחות' של הפרופ' יצחק כץ שפורסם הבוקר ב'ישראל היום' ו'i24NEWS' מעלה כי ההספדים לגוש הימין היו מוקדמים והגוש בראשות נתניהו מתייצב על 66 מנדטים. התוצאה הושגה בזכות העובדה שכל מפלגות הימין שעד היום דשדשו סביב אחוז החסימה זוכות לחמישה מנדטים בטוחים. מי שעוד יכול להיות מרוצה מתוצאות הסקר הוא יו"ר מפלגת 'זהות' משה פייגלין שלראשונה חוצה את רף הארבעה מנדטים ומקבל לא פחות מחמישה.

תוצאות הסקר המלאות הם – 'כחול לבן' 33, בשורות טובות לאור הצניחה בסקרים האחרונים. 'הליכוד' יורד ל-26, מר"צ הופכת למפלגה הגדולה בגוש השמאל עם 8 מנדטים, אחריה 'יהדות התורה' עם ה-7 המסורתיים, 'איחוד מפלגות הימין' עולה גם הוא ל-7, 'העבודה' צונחת ל-7, 'הימין החדש' ממשיך במגמת ירידה ל-6, חד"ש תע"ל המפלגה הערבית היחידה שעוברת את אחוז החסימה עם 6 מנדטים, 'זהות' כאמור מזנקת ל-5, ש"ס מדשדשת שוב לעבר ה-5, ו'ישראל ביתנו' ו'כולנו', שלאחרונה ראו את אחוז החסימה מלמטה, חוזרות להתייצב עם 5 מנדטים.

בסיכום הגושים זוכה גוש הימין-חרדים ב-66 מנדטים לעומת 54 לגוש השמאל-ערבים מה שאומר שלראש הממשלה נתניהו תהיה האפשרות להקים קואליציה שלא תישען על קולות בודדים, וגם אם אחת מסיעות הימין הקטנות תחליט לפרוש הוא ישאר עם רוב של 61. בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה 44% ראו בבנימין נתניהו את הראוי ביותר ואילו 37% העדיפו את בני גנץ.

השאלה המעניינת יותר הייתה כיצד אתה מגדיר את מפלגת 'זהות', האם ימין מרכז או שמאל. 53% סברו שהמפלגה ימנית, 13% רואים בה מפלגת מרכז, 6% כשמאל ו-28% אינם יודעים.

בסקר נוסף שפורסם הבוקר בעיתון 'מקור ראשון', גוש הימין קטן יותר, אך עדיין גדול ויציב לעומת השמאל. בתוצאות הסקר נרשם שוויון בין שני המפלגות המובילות, כאשר גם 'הליכוד' וגם 'כחול לבן' זוכות ל-32 מנדטים. המפלגה השלישית בגודלה היא 'העבודה' עם עשרה מנדטים, הרשימה הערבית שעוברת את אחוז החסימה עם 9, 'הימין החדש' לצד אחיו החורג 'איחוד מפלגות הימין' 7 לכל אחד, יהדות התורה נותרת גם היא על 7, ש"ס מתייצבת על 6 כמו גם מר"צ וגם כאן כוכב הבחירות החדש משה פייגליין ומפלגת 'זהות' עוברים את אחוז החסימה עם 4 מנדטים.