הרציונל שעומד מאחורי ירי הטילים אמש לעבר תל אביב הוא הרצון ליצור משוואה חדשה ושינוי במחסום הפסיכולוגי של תושבי ישראל וגוש דן בפרט • חמאס שבר את המחסום הפסיכולוגי של ירי טילים לת"א. לא אופתע אם הטילים הבאים יגיעו לנתב"ג

ארגון הטרור חמאס והג'יהאד האסלאמי הכחישו כי יש להם חלק בירי הרקטות שבוצע אמש (חמישי) לעבר עוטף עזה. גם בצה"ל הודיעו כי מדובר בטעות. אולם, סביר להניח כי חמאס היה לכל הפחות מודע למעשה, וכי מדובר בניסיון שלו להכניס ישראלים רבים לטווח הירי, על מנת להגביר את ההרתעה לפני הבחירות.

העיתונאי צבי יחזקאלי בחדשות 13 הסביר הבוקר כי הרציונל שעומד מאחורי ירי הטילים אמש לעבר תל אביב הוא הרצון ליצור משוואה חדשה ושינוי במחסום הפסיכולוגי של תושבי ישראל וגוש דן בפרט. "חמאס שבר את המחסום הפסיכולוגי של ירי טילים לת"א. לא אופתע אם הטילים הבאים יגיעו לנתב"ג".

החשד אמור להתעורר מכיוון שבדיוק כמו באירוע הלילי באוקטובר האחרון – אז נורו רקטות לבאר שבע ולגוש דן (נפילה בים) – חמאס ירה שתי רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה גדולים בישראל והכחיש אחריות.

באוקטובר, ישראל קיבלה את הטענה המוזרה שהירי היה בטעות בשל מזג האוויר. הפעם, גם אם המקורות של צה"ל שעליהם מבוססת הערכת "ירי בטעות" כנראה טובים, אין לפסול את האפשרות של הטעיה מודיעינית.

אז למה חמאס ירה? הפרשן רון בן ישי מסביר כי ישנן שתי סיבות עיקריות. "האחת – המהומות החמורות והחריגות שהיו אמש בעזה בקריאה "תנו לחיות", שבהן הכוח המשטרתי של חמאס הפעיל אלימות ניכרת נגד תושבים. הנהגת הארגון חשה מאוימת כמו שאולי לא חשה מאז השתלטה על הרצועה".

"הסיבה השנייה קשורה למגעים להסדרה שמתנהלים זה זמן עם המצרים. לחמאס רשימה ארוכה של דרישות, בין היתר 30 מיליון דולר בחודש, מימון עבודות בחסות האו"ם, עוד חשמל והרחבת שטחי הדיג".

"השיחות נקלעו כנראה למבוי סתום, ממש במקביל להתעוררות התנועה העממית בעזה "תנו לחיות" – ויחד התגבש אינטרס חמאסי דחוף לתעל את הזעם של ההמונים ואת התסכול לעבר ישראל" – מוסיף בן ישי.

אין ספק כי התזמון – תקופת הבחירות הקרובה – בהחלט גורם כאב ראש לא קטן לנתניהו, מצד האחד לא להיתפס כאחד שנכנע לחמאס ומצד שני אין ברצונו של ראש הממשלה ושר הביטחון להיגרר למערכה צבאית מתמשכת שאחריתה מי ישורנה.