צילומים: תמר נובירג ונועם רבקין פנתון - פלאש 90

מהפך בין הליכוד וכחול לבן; לראשונה גוש ימין יציב • הסקר המלא

סקר דרמטי שמפורסם היום מגלה כי כחול לבן ירדה אל מתחת לשלושים מנדטים, בזמן שהליכוד טיפס מעליו. לראשונה: זהות עוברת את אחוז החסימה אך לנתניהו יש ממשלה ללא פייגלין • ומה הציבור חושב על הפריצה לטלפון ועל פרשת הצוללות

ימים לא פשוטים עוברים על מפלגת כחול לבן ועל העומד בראשה בני גנץ. החשיפה כי איראן פרצה לטלפון הנייד שלו והשמועות כי יש במכשיר חומר שיכול לגרום לו להיסחט, ופרסום ההקלטות אמש בהם הוא מספר כי הוא לא פוסל ישיבה עם נתניהו וכי מוכן לוותר לחרדים על הכל. ככל הנראה השפיעו על ציבור הבוחרים ולראשונה מאז האיחוד עם יאיר לפיד, המפלגה יורדת אל מתחת ל-30 מנדטים ומקבל 29 מנדטים בלבד.

לעומת זאת, מפלגת הליכוד בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיכה להתאושש עם שוך ההשפעה של כתב החשדות החמור שהגיש נגדו היועמ"ש, ולמרות אמירות המקוממות של מרי רגב, המפלגה חוצה את רף ה-30 מנדטים ומקבלת בסקר שנערך היום עבור 'וואלה' 32 מנדטים.

יתר הפלגות: חדש-תע"ל של איימן עודה ואחמד טיבי עם 9 מנדטים, העבודה בראשות אבי גבאי יורדת מעט לעומת סקרים קודמים ומקבלת 8 מנדטים, איחוד מפלגות הימין 7, הימין החדש בראשות בנט ושקד 6, יהדות התורה 6, מרצ 6, ישראל ביתנו מתרחקת מאחוז החסימה ומקבל 5 מנדטים, שס על גבול אחוז החסימה עם 4 מנדטים, כך גם כולנו וזהות עם 4 מנדטים.

אחת המשמעויות הדרמטיות בסקר הזה שנערך על ידי מכון פאנלס פוליטיקס של מנחם לזר הוא כי לראשונה לנתניהו גוש ימין בטח ויציב של 64 מנדטים ללא פייגלין, עם פייגלין שככל הנראה יצטרף בסופו של דבר לממשלה זו תהיה כבר ממשלה עם 68 חברי כנסת. אם זאת, העבודה ששלוש מפלגות נמצאות על גבול אחוז החסימה מסכנת מעט את יציבות הגוש.

המפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה: גשר של אורלי לוי אבקסיס 2.9%, רע"ם בל"ד 2.5%. היתר פחות מאחוז.

הסקר מעלה עוד כי פער ההתאמה לראשות הממשלה גדל ורק 28 אחוז רואים את בני גנץ ראוי להנהיג את מדינת ישראל לעומת 46% שחושבים שנתניהו מתאים לתפקיד. 18% חושבים שאף אחד מהם ו8% לא ידעו להשיב על השאלה.

ולגבי הפריצה לטלפון: 23% סבורים שהפרשה השפיעה לרעה על עמדתם כלפי גנץ, 73% סבורים שלא השפיע. בקרב מצביעי כחול לבן, רק על 3% הפריצה השפיעה לרעה ו89% אומרים שלא השפיע.

ומה לגבי טענת חברי מפלגת כחול לבן כי צריך לחקור את נתניהו בפרשת הצוללות: 47% מסכימים עם דרישה זאת, 35% מתנגד, 19% ללא דעה בנושא. בקרב מצביעי כחול לבן, 88% תומכים בחקירה, רק 4% מתנגדים ו9% ללא דעה. בקרב מצביעי ליכוד, 66% נגד חקירה, 14% בעד חקירה ו20% ללא דעה בנושא.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *