טענה חסרת תקדים של שר האוצר במפגש עם בכירי ההסתדרות הרפואית: "העברתי את הסכום למנכ"ל משרד הבריאות, אבל תהרגו אותי - אני לא יודע לאן הלך הכסף". משרד הבריאות בתגובה: "לא ברור על אילו מיליארד שקלים נוספים מדובר, אך הם מעולם לא ניתנו"

שר האוצר משה כחלון טוען כי העביר יותר ממיליארד שקלים בקדנציה האחרונה שלו למשרד הבריאות, לצורך שיפוצים ושיפורים של בתי החולים הפסיכיאטריים בישראל. אלא שלדבריו, הכסף לא הגיע ליעדו ונעלם בדרך. את הדברים יוצאי הדופן, שחשפט הבוקר ב'ישראל היום', אמר כחלון במפגש שהתקיים בשבוע שעבר במשרדי ההסתדרות הרפואית עם נציגי האיגודים הרפואיים והנהלת ההסתדרות הרפואית.

התקציבים הוקצו לפני כשנה לבתי החולים הפסיכיאטריים, שהמטופלים בהם סובלים ממצוקה אשפוזית וטיפולית קשה, ממחסור חמור ומתמשך בתשתיות ראויות לאשפוז מטופלים וממחסור בכוח אדם רפואי וסיעודי.

בישראל 11 בתי חולים פסיכיאטריים ובהם כ־3,500 מיטות אשפוז. על המחסורים התריע לפני שנה מבקר המדינה יוסף שפירא. ב"ישראל היום" נחשפו בחודש שעבר תלונות קשות מצד עובדים בביה"ח "אברבנל" שבבת ים, שעניינן תנאי אשפוז בלתי הולמים ומחסור במיטות.

במפגש נשאל כחלון על המצוקה של בתי החולים הללו, והשיב בכנות כי עוד לפני כשנה "הועברו למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, מיליארד שקלים לטובת הפסיכיאטריה, ואני זה שסופר ומעביר את הכסף ושומע פה שאין כסף. ואז הבנו שיש בעיה בפסיכיאטריה ועשיתי זאת שוב כשהבנתי שיש בעיה, והועברו עוד אקסטרה מיליארד שקלים לתשתיות ואתם תהרגו אותי – אבל אני לא יודע לאן עוברים הכספים האלה. הוא אומר לי שמעבירים את הכסף, אבל אני שומע מאנשי הפסיכיאטריה שלא העבירו אליהם אפילו שקל. אני לא משפץ ואני לא רופא, אני נותן את הכסף וצריך לסמוך על זה שהגופים המקצועיים יעשו את זה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, מיליארד השקלים שהובטחו לבינוי המוסדות הפסיכיאטריים לא הועברו למשרד הבריאות על ידי גורמי המקצוע במשרד האוצר. לא ברור על אילו מיליארד שקלים נוספים מדובר, אך הם מעולם לא ניתנו. אנחנו משוועים לכל תוספת תקציב עבור המערכת הפסיכיאטרית, שכמו שאר המערכת, זקוקה באופן דחוף לתוספת משאבים משמעותית".