המפכ"ל לשעבר אלשיך העיד בפני ועדת טירקל כי חודשים לפני התפוצצות הפרשה - הוא אמר שהמסמך מזויף. לעוזר הרמטכ"ל וינר נמסרה המלצתו להעביר את המסמך ליועמ"ש ולעדכן את ראש הממשלה. כחול לבן: "הציבור מאס בהשחרה ובהסתה"

האם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ידע מראש שמסמך הרפז הוא מעשה זיוף? עדות חדשה שפורסמה היום ב'ישראל היום', הכתובה בכתב ידו של רוני אלשיך, מגלה כי עוד הרבה לפני פרסום המסמך סבר מי שהיה אז בכיר בשב"כ – כי הוא אינו אותנטי.

העדות של אלשיך היא מתקופה שקדמה להתמודדותו לתפקיד מפכ"ל. באותה העת הוא נקרא לראיון ותשאול בוועדה למינויים בכירים, שבפניה התבקש בין השאר לפרט על אודות "פרטים ומסמכים על חקירה, בירור, בדיקה, ועדת חקירה, ביקורת וכיו"ב שבהם היית מעורב כנחקר/מבוקר/עד".

אלשיך כתב: "ב־2009 התגלגל אלי העתק של 'מסמך הרפז' מידו של אל"מ (מיל') ילון פרחי. הבעתי את דעתי שמדובר במסמך 'מפוברק'. עם זאת, המלצתי לו לפנות ליועמ"ש ולמסור לו את המסמך, ולאחר מכן לעדכן את רה"מ". בעקבות דברי אלשיך חזר פרחי לעוזר הרמטכ"ל, ארז וינר, עם ההמלצה למסור את המסמך.

מכחול לבן נמסר בתגובה כי "מאות אלפי השיחות של אשכנזי והעדויות השונות נבדקו על ידי כל גורמי החקירה בצבא, במשטרה ובמבקר המדינה. הציבור מאס בהשחרה ובהסתה על ידי פרסומים פוליטיים מגמתיים וממוחזרים".