בשיחה מויליאמסבורג שבברוקלין, מבקשת משפחת גאנץ הסאטמרית לאחל כישלון לבן משפחתם המתמודד על ראשות הממשלה: "הרי את גזירת הגיוס הוא מילא לא יבטל". על השושלת המפוארת והשמועה שעוברת במשפחה כי בני מניח תפילין

באווירת פורים שנפלה עלינו בעיצומו של פורים, שוחח ישראל פריי מ'קו עיתונות' עם הרב הלל דוב גאנץ המתגורר בויליאמסבורג שבברוקלין ולא ממש מפרגן לבן משפחתו שמתמודד על ראשות הממשלה בישראל. גאנץ עוקב אחרי החדשות מישראל ומתמלא בושה. מבחינתו, האפשרות שבן משפחתו, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, יהפוך ל'ראש הציונים' היא לא פחות מהטלת קלון על המשפחה המורחבת, ששורשיה מגיעים עד לגדולי יהדות הונגריה בדורות עברו.

לא רבים יודעים, אבל משפחת גנץ המורחבת פזורה ברחבי העולם היהודי, בעיקר בריכוזים החסידיים בארה"ב. רובם נמנים על הקהילות האנטי-ציוניות של חסידות סאטמר, ההיפך הגמור מהענף הישראלי "הסורר" של המשפחה, שהכה שורשים במדינה, ושיוצא חלציה עשוי להפוך לראש המדינה אליה הם מתנגדים בחריפות.

בשיחה עם 'קו עיתונות', מתאר בן דודו הרחוק של בני גנץ את הענף המשפחתי. סב סבם – שלו ושל בני גנץ – היה הגאון רבי הלל פולק זצ"ל, מגדולי תלמידי ה'חתם סופר', רב קהילות טרנסילבניה, ומחבר ספרים בכל מקצועות התורה. לפני מספר שנים, הקימה המשפחה את מכון 'קודש הילולים' המוציא לאור את כתביו.

"הסבתא של בני הייתה הולכת עם 'טיכל' (מטפחת לכיסוי ראש. י. פ.), אמא שלה, הסבתא רבא, הייתה אשת היישוב הישן בירושלים, היא הייתה הולכת להתפלל במניין 3 תפילות ביום, אתה יודע מאיזה משפחה הוא מגיע?", אומר הרב גאנץ באידיש עסיסית.

יצא לכם להכיר את בני גנץ, נפגשתם? שאל אותו פריי. "המשפחה המורחבת מכירה אותו, תמיד שמענו על 'פרשת גדולתו', אנחנו עוקבים אחריו עוד מהימים שהוא היה בצבא של הציונים, אבל אנחנו מתביישים בו ומתנערים ממנו. הוא רק עושה בושות למשפחה".

ובכל זאת, הוא משפחה שלכם? הוסיף להקשות. "מה יש לנו ממנו? רק בושות הוא עושה לנו, כל השושלת שלנו יראים ושלמים ורק הם, נעבעך, נפלו מהדרך. כשהייתי צעיר התנחמנו בזה שלפי השמועות במשפחה, בני מניח תפילין כל יום. אני לא יודע אם זה נכון ואם הוא ממשיך עם זה".

על הריצה לראשות הממשלה הוא אומר כי, "שמענו על זה ואנחנו מקווים שהוא לא יצליח, מה יצא לנו מזה שהוא יהיה ראש הכופרים? הרי את 'גזירת הגיוס' הוא מילא לא יוריד".

לאורך כל השיחה, הרב גאנץ מרבה להתנצל על בן משפחתו ולהסביר ש"בימים ההם", כמעט לא היה בית ש"זה לא קרה לו" ושלא הייתה משפחה שלא היה בה ילד שפרש משמירת תורה ומצוות. לדבריו, הוריו של בני הם הענף המשפחתי היחיד שאינם חרדיים.

הוא עצמו נמנה על חסידי האדמו"ר רבי זלמן לייב מסאטמר, החסידות הדומיננטית ביותר בחוגי הקנאים, הלוחמים בכל עוז ב'שלטון הכופרים' הציוני. בני משפחתו, הקרובים והרחוקים, משתייכים לחסידות סאטמר ולקהילות יוצאי הונגריה אחרות, חלקם הגדול מתגורר במונסי, מונרו וויליאמסבורג. למשפחה יש גם ענפים בישראל.

לסיום הוא מאחל, "הכרת את ר' דוד לייב שוורץ? (גבאי צדקה מיתולוגי, חסיד ויז'ניץ, י. פ.), אז אני אשתמש בברכה שלו: ה' יעזור שבני יחזור בתשובה ושיהיה 'א גרויסע חניוק'".