עימות חריף בין שרת המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה על רקע תוכניותיה בתחום המשפט לקדנציה הבאה. שקד: "זו סמכות שלקחתם לעצמכם. אי אפשר להמשיך להתנהל ככה". מנדלבליט: "מה שאת מציעה זה בעצם ששר או שהממשלה תפעל בניגוד לחוק"

מחלוקת חריפה התגלעה לאחרונה בין שרת המשפטים אילת שקד והיועמ"ש עו"ד אביחי מנדלבליט לאור כוונתה של שקד בקדנציה הבאה לאפשר ייצוג נפרד לממשלה בפני בג"ץ במידה והיועץ מסרב להגן על עמדת הממשלה. כך דווח הערב ב'חדשות 12' בו נחשף שיחה בין השניים השבוע בנוכחות צוותיהם.

מנדלבליט בשיחה: "ההצעה שלך תפגע במעמד היועץ ובשלטון החוק. רק היועץ המשפטי הוא המוסמך לקבוע מה הדין ואיזו עמדה תוצג בפני בית המשפט. ככה זה עבד מאז ומעולם. ואני תמיד עובד עם השרים ביחד, רק כשכלו כל הקיצין לא ייצגתי וזה קרה פעמים בודדות בשלוש שנים".

שקד משיבה: "זה נכון אתה עובד עם השרים בצורה טובה, אבל היו כבר יועצים אחרים. המצב שבו שרים לא יכולים להביא את עמדתם בפני בית המשפט גם במקרים חריגים הוא בלתי נסבל. אם יש מחלוקת בין שר ליועץ משפטי חייבים לתת לשר אפשרות להציג את הקייס שלו בפני בית המשפט. אסור לסתום להם את הפה".

היועץ מוסיף וטוען כי: "מה שאת מציעה זה בעצם ששר או שהממשלה תפעל בניגוד לחוק. מי שמוסמך לקבוע לממשלה מה חוקי ומה לא זה רק היועץ".

שרת המשפטים משיבה לו בתקיפות: "החוק לא הסמיך את היועצים המשפטיים בשום מקום לקבוע מה חוקי ומה לא. בטח שהם לא מוסמכים לומר מה סביר ומה לא. זו סמכות שלקחתם לעצמכם. אי אפשר להמשיך להתנהל ככה".

 

ביטול ועדת המינויים ושימוע לשופטי עליון: תוכנית מאה הימים של שקד