בתום הערכת מצב הוחלט בצה"ל להקפיץ שתי חטיבות חי"ר ושריון לרצועת עזה, ולגייס אנשי מילואים למערך כיפת ברזל של פיקוד העורף. צה"ל: הירי התבצע מעמדת חמאס במרחק 120 ק"מ. דובר צה"ל: "כיפת ברזל מגנה באזורים שהיא מוצבת בהם"

הרקטה ששוגרה משטח רצועת עזה היא מתוצרת חמאס ונורתה מעמדת חמאס באזור רפיח – כך מסר הבוקר (שני) דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס. דובר צה"ל מסר כי הרמטכ"ל החליט להקפיץ שתי חטיבות חי"ר ושריון ומפקדת אוגדה, כולל גיוס מילואים להשלמות ספציפיים. "זה אירוע חמור ואנחנו מתייחסים אליו ככה", אמר מנליס. עוד מסר מנליס כי הרקטה שוגרה ממרחק של כ-120 קילומטרים ממושב משמרת.

לאחר הירי מעזה, הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, ערך שורה של הערכות מצב עם ראש השב"כ, אלוף פיקוד דרום וגורמים נוספים. הוקפצו לדרום כוחות סדירים – מפקדת אוגדה ושתי חטיבות – לצורך השלמת מערכים ספציפיים, והחל שיפור המוכנות על רקע ההתפתחויות. לשאלה מדוע הרקטה לא יורטה, ענה מנליס: "כיפת ברזל מגנה באזורים שהיא מוצבת בהם, על פי הערכות מצב מבצעיות".

בשלב זה לא ברור אם הצבת סוללות כיפת ברזל נשארו באזור גוש דן לאחר השיגור לפני כשבועיים או שהעבירו את הסוללות משם למקומות אחרים או לאימונים. בהתאם לכך יבדקו את תהליך קבלת ההחלטות שקדם לכך ומדוע סוללות שהוצבו לא יירטו את הרקטות. האם כתוצאה מכשל במערכת או טעות בשיקול הדעת של מדיניות יירוט על ידי אנשי הסוללה.

מוקדם יותר אמר גורם מקורב לחמאס כי ירי הרקטה לשרון שפגע בבית במושב במשמרת היה "טעות". על פי מקורות פלסטינים, חמאס פנה למצרים והודיע כי יבצע תחקיר על השיגור. במקביל, גורמים אחרים ברצועת עזה העריכו כי חמאס בוחן את תגובות ישראל במהלך תקופת הבחירות ובודק כיצד הוא יכול להשיג הישגים טובים יותר במשא ומתן המדיני בין הצדדים.

המזכיר הכללי של ארגון הג'יהאד האסלאמי, זיאד נאחלה, אמר כי: "אנו מזהירים את ישראל מפני ביצוע תקיפה כלשהי כנגד רצועת עזה. על הנהגת ישראל לדעת כי נגיב בעוצמה על תוקפנות". זאת לאחר שמוקדם יותר, הודיע מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על סגירת המעברים ארז וכרם שלום, וכן על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה עד להודעה חדשה.

כזכור, 7 בני אדם, שישה מהם בני משפחה אחת ובת השכנים, נפצעו כשהרקטה ששוגרה ממרחק של 120 ק"מ באזור רפיח פגעה בבית במושב משמרת שבשרון. כל הפצועים, במצב קל עד בינוני, פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים מאיר בכפר סבא כשהם סובלים מפגיעת רסיסים. גורמים במערכת הביטחון: הטיל לא יורט כי לא הייתה אפשרות לעשות זאת. בחמאס טוענים – "הירי הבוקר בוצע בטעות".

מוקדם יותר היום הפיצה המשטרה תמונות מהבית שנפגע לפנות בוקר מרקטה במושב משמרת שבשרון. בתיעוד התגלו ממדי ההרס וגודל הנס. בתמונות נראית מיטת תינוק שנקברה בין ההריסות, בור שנפער בתוך הבית במקום שבו פגע הטיל, וגל של הריסות במקום שבו עמד הבית. לפי פיקוד העורף, הבית ככל הנראה ייהרס לחלוטין מחשש לקריסה.

בעקבות ההתפתחויות הודיע ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו על קיצור ביקורו בארצות הברית. נתניהו ייפגש עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ ולאחר מכן ימריא בחזרה לישראל ולא ינאם בוועידת איפא"ק. "הייתה כאן התקפה נפשעת על מדינת ישראל ואנחנו נגיב בעוצמה", אמר נתניהו.