לאחר שראש הממשלה קיצר את ביקורו בארה"ב ובכך ביטל את נאומו בוועידת איפא"ק, אמר יו"ר מפלגת כחול לבן שנשאר לנאום כי "נתניהו עשה נכון. גם אני אחזור לישראל להגן על האזרחים אם אדרש". עם זאת הוסיף: "הצבא הישראלי חזק אך לא מספיק, צריך אחדות"

יו"ר כחול לבן בני גנץ נאם היום בועידת אייפאק בניו יורק והתייחס למצב הביטחוני בישראל וגיבה את נתניהו: "לבנו ומחשבותינו עם המשפחות שבתיהן נפגעו ממתקפת טילים הבוקר על ישראל. אני אומר לכם, מנהיגי חמאס, אתם לא תשנו את זה. טוב עשה ראש הממשלה שהחליט להקדים את חזרתו לארץ. גם אני אחזור לישראל – לעמוד לצד עמי, לצד עמנו, ואם צריך גם להילחם להגנתו".

בדבריו התייחס למצב המדיני ואמר כי, "המשימה הראשונה שלי כחייל קרבי היתה ללוות ולאבטח את נשיא מצרים, אנוואר סאדאת, בביקורו ההיסטורי הראשון בישראל. בדיוק מחר לפני 40 שנה, במרחק של פחות מ-2 קילומטרים מכאן, בבית הלבן, חתמו הנשיא ג'ימי קרטר, ראש ממשלת ישראל מנחם בגין, ונשיא מצרים, על הסכם השלום ההיסטורי שהראה לכולנו כי בכוחה של מנהיגות דגולה ואמיצה לשנות את פני ההיסטוריה".

גנץ גם התייחס למבצע הבאת יהודי אתיופיה, "ואותו קוד מוסרי של עמנו, הוא זה שהוביל אותי לפני 28 שנים, כשיצאתי למשימה חשאית. כקצין צעיר, הובלתי את חייליי לסודאן. מדינת אויב. ושם, בלב המדבר, פגשנו את יהודי אתיופיה שנמלטו מרדיפות ומטבח. ביחד עלינו על מטוסי מטען צבאיים וחזרנו הביתה. הבית שאותו מעולם לא ראו, אך עליו חלמו כל חייהם. ארץ ישראל".

כאן התייחס לח"כ פנינה תמנו שתה שהצטרפה למבע ואמר כי, "בין היהודים שהגיעו מאתיופיה היתה ילדה קטנטנה. היא היתה רק בת שלוש; היא חצתה את המדבר בזרועות דודתה; השאירה חצי ממשפחתה מאחור; הילדה הזאת נמצאת כאן היום – חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה; מועמדת לכנסת הבאה מטעם מפלגת כחול לבן".

עוד הוסיף כי, "בארנק שלי, אני מחזיק עמי תצלום בשחור לבן של אמי, ביום שחרורו של מחנה ברגן בלזן, עדיין במדיו המפוספסים של מחנה הריכוז. לפני כמה שנים הכנסתי, בזהירות, תמונה נוספת לצידה. התמונה הזו היא בצבע. זוהי תמונתו של בני, נדב, לבוש במדי צבא ההגנה לישראל. היא צולמה ביום שבו סיים את אימוני הצניחה שלו. מולו עומד קצין – מבוגר ממנו, עליי לומר – גם הוא במדים. זהו אני, כרמטכ"ל".

"בין שתי התמונות האלה טמון סיפורה של ישראל. שלושה דורות, שלושה סמלים: זוועות ברגן בלזן; הכותל המערבי; והתקווה לישראל צעירה, חזקה ועצמאית; אך התמונות האלה מלמדות אותנו עוד משהו: הן מלמדות אותנו שלעוצמה ולכוח חייבות להתלוות גם אמות מידה מוסריות גבוהות. הן מלמדות אותנו, שניסים אינם קורים מאליהם. אנחנו חייבים להגן עליהם. ואנחנו נגן עליהם".

כאן עבר לדבר על איראן כשהוא מתייחס בצינות לפרשת הטלפון ואמא כי, "לכן אני אומר מעל במה זו למשטר האיראני: לעולם לא עוד. אני לא אאפשר לכם להתבסס בסוריה. אני לא אאפשר לכם לפתח נשק גרעיני. אתם מכירים אותי היטב – ולא מהטלפון הנייד שלי. במשמרת שלי, איראן לא תהפוך למעצמה אזורית. ואני לא אהסס להשתמש בכוח אם יהיה צורך בכך".

"אני יודע שהילדים בטהרן, והילדים בירושלים, נולדים חפים משנאה. אני יודע שהעם האיראני מחכה לשחר חדש – ואני מקווה שכולנו נזכה לראות אותו עוד בימי חיינו. ולכן אני אומר לכם היום, שעל החזבאללה, החמאס, אל-קאעידה ודאע"ש לדעת: כבר נפגשנו בעבר בשדה הקרב. אתם יודעים את זה נגמר".

"ולכן אני אומר לכם היום שהמציאות בדרום, כפי שהיינו עדים לה היום, שבה ילדים ישראלים ישנים במקלטים בזמן שראשי החמאס חוגגים, חייבת לבוא אל קיצה מיד – וכך יהיה. ראשי החמאס שכחו מה קרה לאחמד ג'עברי – הרמטכ"ל שלהם. הם יקבלו תזכורת אישית אם ימשיכו לפגוע בתושבינו, וכמוהם גם הטרוריסטים כולם".

"אנחנו נשמור על עליונותנו הצבאית; אנחנו נשמור נחרצות על יתרוננו הביטחוני – באוויר; ביבשה; בים; ואפילו מתחת לים; לאלה שירצו לפתוח דף חדש: אנו נושיט יד לשלום ונחתור לשלום עם כל מנהיג ערבי שיגלה נכונות אמיתית לכך. באף הסכם עתידי, לא נתפשר על הדברים הבאים: ירושלים היא בירתה המאוחדת והנצחית של ישראל, וכך תישאר תמיד. בקעת הירדן היא גבולה הבטחוני המזרחי של ישראל, וכך תישאר תמיד. האחריות לבטחונה של ארץ ישראל, לאורכה ולרוחבה, תישאר בידיו של צה"ל, וצה"ל בלבד. בניגוד למדינות אחרות – אנו לעולם לא נבקש ממישהו אחר להילחם עבורנו. לעולם לא ניסוג מרמת הגולן. לעולם".

בסיום נאומו בחר לשגר מסר נגד הציבור החרדי שומר תורה ומצוות המקפיד על קדושת הכותל המערבי ואמר כי, "כבעליה הגאה של כומתה אדומה, שאותה חבשו גם משחררי הכותל, אני יכול לומר לכם בגאווה שהכותל המערבי ארוך מספיק כדי לקבל בברכה את כולם. לא ניתן לקיצונים משני עברי המפה הפוליטית למשול בנו. לא ניתן לכהניסטים לנהל את המדינה שלנו. לא ניתן לגזענים להנהיג את מוסדות המדינה. לא ניתן לשחיתות להוביל את דרכנו. לשחיתות, על כל צורותיה. האינטרס היחיד שמנחה את מנהיגי ישראל חייב להיות טובתה של מדינת ישראל ועמה".

עוד הוסיף כי, "ארצות הברית היתה המדינה הראשונה שהכירה בהולדתה המחודשת וההיסטורית של מדינת ישראל ב-1948, 11 דקות בלבד לאחר הקמתה. הנשיא טראמפ – שותף אמיתי ובן-ברית של ישראל. תודה על שהכרת בירושלים כבירתו הנצחית של העם היהודי, ושהעברת אליה את השגרירות שלך. ותודה על שהכרת בריבונותה של ישראל על רמת הגולן. אנו אסירי תודה על השותפות האסטרטגית עימך.
ואנחנו רוצים שאמריקה כולה; רפובליקנים ודמוקרטים; ימשיכו ללכת עמנו יד ביד, ברוח ההסכמה הבין-מפלגתית האמיתית שהביאה עמה הישגים כה רבים בעבר".