בערים באר שבע, נתיבות, אשדוד, אופקים, אשקלון, המועצות אשכול, חוף אשקלון, בני שמעון ושדות נגב לא יתקיימו היום לימודים, ברקע ההסלמה בדרום. התקהלויות מותרות בשטחים סגורים בלבד ועד ל- 300 איש, מקומות עבודה רק במקומות מוגנים ועוד

בעקבות האירועים הביטחוניים, הוציא פיקוד העורף הנחיות מעודכנות, לפיהן לא יתקיימו היום לימודים בחלקים נרחבים מהדרום. היישובים בהם לא יתקיימו לימודים הם: שדרות, אשקלון, נתיבות, אופקים, באר שבע, עומר, קרית מלאכי וקרית גת וכן המועצות האזוריות הסמוכות לעזה, חוף אשקלון, מרחבים, בני שמעון, שדות נגב, אשכול ושער נגב, מכללת ספיר ובמכללה האקדמית לחינוך חמדת הדרום שליד נתיבות.

גם באשדוד לא יתקיימו לימודים, על פי החלטת ראש העירייה יחיאל לסרי, שכתב לתושבים כי "בהתייעצות משותפת עם פיקוד העורף וגורמי הביטחון, קיבלתי החלטה לא לקחת סיכון על חיי ילדינו, ולא לקיים לימודים היום, בכל מערכת החינוך באשדוד. לא כולל חינוך מיוחד". כמו כן, גם בגן יבנה לא יתקיימו היום לימודים.

במקביל, מפרסם פיקוד העורף הנחיות מעודכנות לאזור ההתגוננות, עוטף עזה וברשויות נוספות לפי הן, התקהלויות והתכנסויות מותרות עד 300 איש בשטח סגור בלבד, מקומות עבודה שאינם חיוניים יוכלו להתקיים רק בתנאי שקיים מרחב מוגן שניתן להגיע אליו תוך זמן מספיק ואילו עבודה חקלאית בעוטף עזה מאושרת רק לאחר תיאום עם החטיבה המרחבית. בנוסף, השירותים הציבוריים יינתנו במתכונת מצומצמת.

על רקע המתיחות, אתמול תוגברה פריסת סוללות "כיפת ברזל" וחלו שינויים בתנועת הרכבות: התחנות אופקים, נתיבות ושדרות, בוטל קו אשקלון-שדרות וקו רעננה-באר שבע מסיים את תחנתו באשקלון. המועצות האזוריות בעוטף הזה הורו לתושבים להגביר ערנות ולשהות בקרבת המרחבים המוגנים.

בפיקוד העורף מבקשים לבדוק שהילדים וכל בני המשפחה, יודעים כיצד לנהוג במקרה ונשמעת אזעקה, וכיצד מאתרים את המרחב המוגן:

מי ששוהים במבנה – יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק, מקלט, חדר מדרגות פנימי או חדר פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותנו, ולסגור דלתות וחלונות.

השוהים בחוץ – יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו.

אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

נוסעים ברכב פרטי – יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו – יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

נוסעים באוטובוס עירוני – על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות, אם יש מבנה קרוב שאפשר להגיע אליו בפרק הזמן העומד לרשותכם, ניתן לצאת מהרכב ולהיכנס אל המבנה. אם אין מבנה קרוב, על הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה.

הנוסעים באוטובוס בינעירוני – על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה.

הסעות תלמידים – על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות ועל הילדים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה.

במידה ואינכם יודעים מה פרק הזמן שבו עליכם להיכנס למרחב המוגן לאחר אזעקה, או כיצד מאתרים את המקום המוגן ביותר במקום מגוריכם או בעבודה, ניתן לקבל מידע נוסף במוקד הטלפוני של פיקוד העורך שמספרו 104, באתר פיקוד העורף (oref.org.il) וכן באפליקציה של הפיקוד.