מי הרוויח, והאם יש מפסיד מפרישתו של אלי ישי? / פרשנות

ההצהרה המפתיעה של ח"כ משה גפני היום בפתיחת המטה בחיפה הפתיעה את המערכת הפוליטית ובתחילה היה נדמה כי מדובר בעוד ספין, אך מיד החלו ההסכמים להיחשף והתברר כי אכן קרה הדבר. אז מי המרוויח, והאם יש מפסיד? הפרשנות המלאה

ההצהרה המפתיעה של ח"כ משה גפני היום בפתיחת המטה בחיפה הפתיעה את המערכת הפוליטית ובתחילה היה נדמה כי מדובר בהצהרה ללא ביסוס כלשהו, אך לאחר רגע קט כבר החלו ההסכמים להיחשף והתברר כי אכן קרה הדבר. מפלגת יחד הספרדית תתמוך בלא אחר מאשר מפלגת יהדות התורה האשכנזית.

אז מי בעצם המרוויחים והמפסידים בחתימת ההסכם? אם ננסה לחלק את חתימת ההסכם נראה כי למעשה הוא בנוי משני חלקים. הפרישה של מפלגת יחד מריצה בבחירות בנפרד, החלטה שכלל הציבור החרדי מרוויח ממנה מאחר והקולות שהיו אמורים להצביע לה, לא ילכו לאבדון אלא יתחלקו בין יהדות התורה שחתמה על ההסכם ובין ש"ס שנשארת כמפלגה הספרדית היחידה – מרכיב משמעותי אצל חלק ממצביעי יחד.

החלק השני הוא החתימה על הסכם בין יהדות התורה ומפלגת יחד. בכך אלי ישי לא הוצרך להוכיח את כוחו מספרית, וקיבל הכרה ולגיטימציה במיינסטרים החרדי. יתר על כן במידה ואכן מפלגת יהדות התורה תקבל בבחירות מעל ל-250,000 קולות הרי שאנשיו של ישי יקבלו תפקידים בכדי לטפל בפניות ובצרכים של יחד.

הנקודה האחרונה שלא עוגנה בהסכם שנחתם בין הצדדים, היא דווקא התפקיד שיקבל אלי ישי בהמשך הדרך במידה ואכן מספר המנדטים יעלה בהשוואה לבחירות קודמות.

בהסכם שנחתם מבהירים: "יהדות התורה קיבלה את ההודעה על כך שהגאון הגדול רבי מאיר מזוז שליט"א מבקש לצאת לקראת הבחירות לכנסת במכתב קודש של קריאה ובקשה לאלפי תלמידיו, אוהדיו ושומעי לקחו ובו הוא מורה להם שיתמכו ויצביעו עבור 'יהדות התורה'".

"מפלגת יחד וכיסא רחמים הודיעו שלמען ריבוי כבוד שמיים ועל מנת להגדיל תורה ולהאדירה, תצא הודעה מסודרת מטעם תנועת "יחד" לכל אוהדיה, תומכיה ופעיליה למרות להרבות פעילים ולהגדיל את מספר המצביעים ליהדות התורה"

עוד סוכם כי "במידה ויהדות התורה תקבל 250.000 קולות ויותר, יהדות התורה תמנה עובד בסיעה בהסכמה שיטפל בפניות בני הציבור של יחד".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן