צילום: פלאש 90

למרות הירי הלילי: המעברים לרצועה נפתחו מחדש למעבר סחורות

מעבר כרם שלום נפתח היום מחדש בגבול רצועת עזה לראשונה מאז הופסקה בו הפעילות בעקבות הירי לשרון והפגיעה הישירה בבית במושב משמרת. הבוקר הסתיימה בו הבדיקה הראשונית, והחלה העברת הסחורות והסולר דרכו לתחנת הכוח ברצועה

למרות הירי לעוטף הלילה, מעברים כרם שלום וארז לרצועת עזה נפתחו הבוקר (ראשון) כפי שהודיעה ישראל לחמאס אמש דרך המתווכים המצרים. המשמעות היא שההקלות לרצועה החלו כפי שהתחייבה ישראל לאחר שחמאס ריסן את ההפגנות אתמול בגדר, וסחורות ישובו לעבור מישראל לרצועה.

נזכיר כי למרות מאמצי הרגיעה, אזעקת צבע אדום הופעלה במועצה האזורית אשכול שבעוטף עזה, לקראת השעה אחת הלילה, ומצה"ל נמסר כי זוהו חמישה שיגורים לעבר יישובים בעוטף אך לא היו נפגעים או נזק. צה"ל תקף בתגובה עמדות חמאס אך ההערכה היא כי הגי'האד האסלאמי עומד מאחורי הירי.

פתיחת המעברים התבצעו בעקבות ההבנות בין ישראל לחמאס בתיווך המשלחת המצרית, בתמורה הארגון יפסיק את האלימות על גדר המערכת אך ההפגנות יישכו. עם זאת, ירושלים טרם אישרה אם היא מקבלת את ההסכמות עם חמאס. זאת, בתום "צעדת המיליון" לציון יום האדמה שנערכה אתמול בגבול הרצועה, כשרמת האלימות בה הייתה נמוכה.

בתוך כך, אנשי המשלחת המצרית המתווכת בין ישראל לחמאס צפויים להגיע היום לתל אביב כדי לקדם הסכם רגיעה ארוך טווח בין הצדדים. אמש ביקרה המשלחת המצרית בעזה ונפגשה עם מנהיג חמאס יחיא סנוואר וסיירה גם במרינה של עזה, מה שעשוי לאותת על כוונה לפתח אותה לממדים של נמל.

בכיר הג'יהאד האיסלאמי מוחמד אל-הינדי הבהיר כי הנשק של הפלגים בעזה אינו נתון למשא ומתן ומדובר בקו אדום מבחינתם. הוא הוסיף כי מה שנידון כעת עם ישראל הוא הפסקת השימוש באמצעים האלימים בהפגנות על הגדר, וההתרחקות ממנה תמורת "מתן אפשרות לאנשים בעזה לחיות".

מ"מ שר החוץ השר ישראל כץ אמר הבוקר ל'כאן חדשות' על המצב בעזה כי, "כל רגיעה יחסית מול עזה היא מבוססת אך ורק על התגובה הקשה וההרתעה הישראלית, מעבר לכל הרגיעות הזמניות האלה תמורת הקלות הומניטריות, לא יהיו שום הסכמים עם החמאס".

אמש התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למצב הביטחוני ואמר כי, "אנחנו לא יודעים אם הרגיעה הזו תימשך, אנחנו ערוכים לקראת כל התפתחות. זו הדרך שבה אנחנו מנהלים את העניינים – מפעילים כוח כשצריך, ונמנעים, אם אפשר, ממלחמות מיותרות. אנחנו עושים זאת גם בגזרה הצפונית. בלמנו את איראן, אנחנו הולמים שם כשצריך".

יו"ר הימין החדש השר נפתלי בנט הגיב על שיגור הטילים ואמר כי, "‏כפי שאמרתי אמש, החולשה של ישראל מביאה לחוצפה של חמאס, שירו כעת עוד 5 רקטות על תושבי הדרום. אני קורא לראש הממשלה לכנס כבר היום את הקבינט כדי לשנות את כללי המשחק. אפשר וחייבים לנצח את חמאס. כשר ביטחון אוביל למדיניות של הכרעה במקום כניעה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *