במסגרת מסיבת ניצחון עם פעילים וחברי מרכז המפלגה צפוי ליברמן להתייחס לראשונה מאז פרסום תוצאות הבחירות לסוגיית ההמלצה לראשות הממשלה • ליברמן ימסור הצהרה בעניין חוק הגיוס לטענתו, לא יסכים לשינוי של פסיק או נקודה בחוק הגיוס

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, נואם הערב (שני) במסגרת מסיבת ניצחון ולקראת חג הפסח יחד עם פעילים וחברי מרכז המפלגה. בדבריו, ליברמן צפוי להתייחס לראשונה מאז פרסום תוצאות הבחירות לסוגיית ההמלצה לראשות הממשלה – שעות בלבד לפני שיגיע לנשיא כדי להגיש באופן רשמי את המלצותיו.

על אף הניצחון החרדי בבחירות והעלייה המשמעותית במספר המנדטים, האיש החזק במשא ומתן הקואליציוני הנוכחי הוא דווקא ליברמן בעקבות כך שהוא מהווה לשון מאזניים בקואליציה. וזאת לאחר שבנט ושקד לא עברו את אחוז החסימה.

בהצהרה לתקשורת אמר ליברמן, "אמליץ מחר לנשיא על נתניהו, אני לא תומך בממשלת אחדות. ממשלת אחדות מקימים סביב נושא מסויים אחרת זו ממשלת שיתוק".

עוד הוסיף ליברמן "חוק הגיוס עבר בקריאה ראשונה ביולי 2018, אפשר להחיל עליו דין רציפות. לא ראיתי שהחרדים עשו משבר בקריאה הראשונה למרות שלא תמכו בו. לא המצאנו שום דבר. אין פה עיזים במו״מ הקואליציוני. אנחנו נדרוש להעביר את חוק הגיוס באותו נוסח שעבר בקריאה ראשונה".

בראיון לחדשות 13 אמר ליברמן בשעה האחרונה כי לא יסכים לשנות פסיק או נקודה בחוק הגיוס שאושר על ידי משרד הביטחון כאשר ליברמן כיהן במשרד הביטחון.

מחר צפוי ליברמן להגיע אל בית הנשיא בכדי למסור את המלצתו על המועמד שירכיב את הממשלה הקרובה.

שלושת ראשי המפלגות החרדיות, יו"ר ש"ס השר אריה דרעי, יו"ר יהדות התורה סגן השר יעקב ליצמן ויו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני, נפגשו הבוקר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במעונו בבלפור. לאחר מכן הגיעו נציגי המפלגות למשכן הנשיא בירושלים והבהירו כי הם ממליצים על נתניהו לראשות הממשלה.

הפגישה המרובעת מלמדת כי ש"ס ויהדות התורה החליטו על הליכה משותפת למשא ומתן הקואליציוני מול הליכוד שצפוי להתחיל ביום רביעי, לאחר שהנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו. הצדדים סיכמו כי במקרה הצורך יימשך המשא ומתן גם במהלך חול המועד, מאחר ולנתניהו יש 28 ימים בלבד להרכיב ממשלה.

בין הנושאים המרכזיים שעומדים על סדר היום מבחינת המפלגות החרדיות הוא חוק הגיוס בו הם צפויים לדרוש לאשר את הגרסה החרדית וכן לחוקק חוק יסוד לימוד תורה. ייתכן והמפלגות החרדיות יידרשו גם כחלק מההסכם הקואליציוני את חקיקת פסקת ההתגברות שתמנע מבג"ץ לבטל שוב ושוב חוקים המיטיבים עם המגזר החרדי.