סיפורי הצדיקים היו תמיד חלק בלתי נפרד מעולמם של ילדי ישראל. לקראת חג הפסח הקרב ובא, החג שמצוה לספר בו, מגיש הדרשן והסופר הנודע, הרב יעקב שלמה לוי שליט"א, את ספרו החדש: 'אספרה' חלק שני, אחרי שהחלק הראשון כבש לבבות. • סיפורים מיוחדים וגילויים מרתקים בספר החדש
מאת: שמחה פשיטיק

סיפורי הצדיקים היו תמיד חלק בלתי נפרד מעולמם של ילדי ישראל. לקראת חג הפסח הקרב ובא, החג שמצוה לספר בו, מגיש הדרשן והסופר הנודע, הרב יעקב שלמה לוי שליט"א, את ספרו החדש: 'אספרה' חלק שני, אחרי שהחלק הראשון כבש לבבות.

הרב לוי שכבר כתב כמה וכמה ספרים, הוא בעל סגנון רבגוני, אך מה שבולט מאד בכל כתיבותיו, הם התיאורים החיים המכניסים את הקורא אל תוך הסיפור ואוירתו. כמי שעוסק רבות בהיסטוריה היהודית יודע הרב לוי לכתוב על כל תקופה וכל עדה בסגנון האופייני לה, עד שהקורא נשאב לתוך העולם בו מתרחש הסיפור.

"גם בדור שלנו, ואולי דווקא בו", הוא אומר, "כאשר מדף הספרים משופע בספרים העוסקים בעולמו של הילד, ולהבדיל גם בסיפורי דמיון מהג'ונגל והחלל, חובה על ההורים לדאוג לכך שבתפריט הקריאה של ילדיהם כלולים יהיו סיפורי הצדיקים. זה נותן חיבור לעולם שלנו, לדורות הקודמים, ליהדות שורשית. ילד שאין לו את זה – הוא מנותק", קובע הרב לוי ומוסיף בלחישה כי קוראי 'אספרה' אינם דווקא ילדים אלא בני כל הגילאים.

בכרך הזה, כבקודמו, 45 סיפורים על צדיקים ויהודים יקרים מכל החוגים והעדות; סיפורים שהתפרסמו במדור 'אספרה' בביטאון 'מרוה לצמא', מה שמעניק להם את חותמת האיכות והנקיות הספרותית.

מהו סודה של באר המים המרים שנהפכו למתוקים, ובעקבות מה התגייר השוטר העירקי? מי היו הקוזקים המצילים של הרבי מאוז'רוב ומה זיכה את בעל העגלה בהברקה שהצילה את ה"צמח צדק"? איך הפך רבי צדוק מלובלין את החובש המקומי לרופא פלאים, ואיזה מבחן ייחודי ערך רבי שמעון שקאפ לתלמיד הכחוש והעייף? איך חילץ רבה של צנעא הודאה נחרצת מפיו של הגוי, ואיך ניצלה בתו היחידה של רבי נחום יאסער? איך חוללה שליחות של רבי אהרן מבעלזא פלאים, ואיך עשתה זאת מילה של ה"דמשק אליעזר" מויז'ניץ? מי היה העני המסתורי של "בי יכתירו" ומה היה גזר הדין של "בי בי בי"?

על אלו ועל אחרים, תקראו בספר החדש והמשובח – הכרך השני של סדרת "אספרה".