הדרישות של איחוד מפלגות הימין נחשפות: חוק החסינות, תיקי חינוך והמשפטים, "תיק נוסף קטן" לסמוטריץ', רשות הסדרה להתיישבות ביו"ש, החטיבה להתיישבות, ריבונות ישראלית יו"ש, ביטול המינהל האזרחי, פסקת ההתגברות, ועוד ועוד

ראשי 'איחוד מפלגות הימין' רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ צפויים להעביר היום לצוות המשא ומתן של הליכוד את רשימת דרישותיהם. על פי דיווח הבוקר ב'ידיעות אחרונות', בין הדרישות נמצאת החזרת חוק החסינות לקדמותו, לפיו ראש הממשלה וכל 120 חברי הכנסת יהיו זכאים לחסינות אוטומטית ועל היועץ המשפטי יהיה לשכנע את הכנסת להסיר אותה.

מיד עם השבעת הכנסת ה-21, מתכוון סמוטריץ' להגיש תיקון לחוק חסינות חברי הכנסת ולהחזירו למצב הקודם, שהיה קיים עד 2005, שבו כל חבר כנסת היה זכאי לחסינות אוטומטית. כלומר, החסינות מוסרת רק אם רוב חברי ועדת הכנסת, ולאחר מכן גם המליאה, מצביעים בעד המהלך.

בשנת 2005 השתנה הקריטריון ונקבע כי חסינות הח"כים כבר אינה זכות אוטומטית. מאז, כל ח"כ שהיה מעוניין בחסינות נדרש לבקש אותה מהכנסת שרק בכוחה להכריע אם להעמיד לרשותו חסינות. אם הצעת החוק של סמוטריץ' תתקבל, נתניהו, בין היתר, צפוי ליהנות מחסינות אוטומטית כזו שתמנע את העמדתו האפשרית לדין, שכן גם בוועדת הכנסת וגם במליאה יש רוב ברור לקואליציה.

באיחוד מפלגות הימין דורשים את תיקון חוק החסינות כתנאי במו"מ הקואליציוני, והדרישה צפויה להופיע באופן מפורש בהסכם הקואליציוני. "חוק החסינות לא נועד לשרת את ראש הממשלה. הוא לא הסיפור פה ונדרוש את חקיקתו או משהו דומה לו גם אם נתניהו יתנגד לכך", הבהיר אמש סמוטריץ'. "זה חוק שנועד לשרת את הציבור הישראלי ואת הדמוקרטיה. חוק שנועד לכבד את ההכרעה הדמוקרטית ואת רצון העם ולאפשר למי שקיבל את אמון הציבור להשקיע את כל זמנו ומרצו במדינת ישראל ולא בדיונים בבתי המשפט".

גורם באיחוד מפלגות הימין טען כי ייתכן שראש הממשלה בעצמו דווקא לא ירצה לקדם את תיקון חוק החסינות כדי לא להיראות כמי שמצית קרבות עם מערכת המשפט שאותה הוא עשוי לפגוש כנאשם בקרוב. מאידך, קידום החוק בידי מפלגת לווין – כזו, שלכאורה, אף אחד מחבריה אינו צריך להתחנף לנתניהו – עשוי להתאים לראש הממשלה שכן כך זה לא יצטייר כפרי יוזמתו. השר לוין לא מיהר להגיב ומסר בתגובה: "כשנקבל את הדרישה נבחן אותה".

ב'מעריב' הובאה הרשימה המלאה של דרישות 'איחוד מפלגות הימין', בין השאר דרישה חד משמעית של תיקי חינוך והמשפטים, כשתיק החינוך מיועד לרב רפי פרץ ואילו תיק המשפטים מיועד לח"כ בצלאל סמוטריץ. בנוסף ידרשו במפלגה "תיק נוסף קטן" לסמוטריץ' כגון תיק ירושלים ומורשת.

עוד תדרוש המפלגה הקמת רשות הסדרה להתיישבות ביו"ש במקום צוות היישום שבמשרד ראש הממשלה. כמו כן דורשים באיחוד מפלגות הימין לקבל לידיהם את האחריות על החטיבה להתיישבות ואת המשך האחריות על הרשות להסדרת הבדואים ועל רשות השירות הלאומי.

בתחום החקיקה תדרוש המפלגה להחיל את הריבונות הישראלית על מרחבי ההתיישבות ביהודה ושומרון, לבטל את המינהל האזרחי ואת חוק ההתנתקות ולהעביר את פסקת ההתגברות. עוד בתחום החקיקה, מבקשת מפלגתו של סמוטריץ' לקדם את הצעת חוק יסוד לימוד תורה ואת חוק הכשרות, וכן להקל בנטל תשלומי ההורים למוסדות החינוך.

בתחום המדיני ביטחוני מבקשת המפלגה לגבש במסגרת ההסכם הקואליציוני עקרונות קווי יסוד לקראת תוכנית המאה של הנשיא טראמפ והסכמה שלא תהיה אף נסיגה. עוד דורשת המפלגה להמשיך להקפיא את משכורות המחבלים ולאמץ את דוח ארדן להקשחה בתנאי המחבלים הכלואים.