צילום: לע"מ

הידרדרות ביחסים? שגרירת צרפת בישראל זומנה לשיחת נזיפה

שבוע לאחר העימות המדיני החריג סביב קיזוז הכספים לרשות הפלסטינית - שגרירת צרפת בישראל זומנה לשיחה במשרד החוץ • הסיבה: דיפלומט צרפתי התבטא כי ישראל היא מדינת אפרטהייד • בנוסף, נאסר על כל גורם ישראלי לפגוש את הבכיר

שגרירת צרפת בישראל הלן לה גאל זומנה אתמול לשיחת נזיפה במשרד החוץ. זאת בעקבות דבריו של ז'ראר ארו, שגריר צרפת לשעבר בארה"ב, שכינה את מדינת ישראל "מדינת אפרטייד" לפני כשבוע.

בנוסף לזימון השגרירה, נאסר על כל גורם ישראלי רשמי להיפגש עם ארו שצפוי להגיע לביקור בישראל בימים הקרובים.

למעשה, זוהי איננו העימות הראשון בין המדינות בתקופה האחרונה, בעקבות ההחלטה הישראלית להקפיא את העברת כספי המיסים שהרשות הפלסטינית גובה, בהתאם לסכום שהיא משלמת למחבלים שרצחו יהודים, ממשלת צרפת העבירה מחאה רשמית בפני ישראל על המהלך, מה שהוביל להתפחות חלופת מסרים חריפה בין המדינות, וראשיה, נשיא צרפת עמנואל מקרון וראש הממשלה בנימין נתניהו.

על פי הדיווח ב'חדשות 12', לפני כשבוע פנתה צרפת לישראל בבקשה הבאה: "שנו את החלטתכם להקפיא את העברת כספי המיסים לרשות הפלסטינית". הצרפתים והאירופים רואים את ההחלטה הישראלית כבלתי סבירה, וככזו שפוגעת ברשות הפלסטינית ומכאן מערערת את היציבות, במיוחד כשאירופה רואה שכסף כן זורם – לחמאס בעזה.

הדרישה הצרפתית, קיבלה תשובה ברורה מראש הממשלה נתניהו, שבמכתב רשמי משיב כי, "ישראל תמשיך לפעול בהמשך מדיניותה ובהתאם לחוק שקבעה הכנסת". אך נתניהו לא הסתפק בזאת ותקף, "בקשה זו איננה נכונה מוסרית ומדינית ואף מנוגדת לעקרונות המדיניות האירופית של מאבק בטרור".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו