מוכנים לעונת הכביסות: אילו תקלות במכונת הכביסה ובמייבש ניתן לתקן בעצמכם ובאילו כדאי להזמין טכנאי? \ דורון אלטר

לקראת הקיץ הלוהט שבו כידוע מכונת הכביסה עובדת שעות נוספות, אין דבר יותר מרגיז מתקלות במכונה. למכונת הכביסה עלולות לצוץ תקלות רבות ומגוונות, אך את התקלות הנפוצות ביותר ניתן למנוע כבר מראש, או לתקן אותן עצמאית ללא הזמנת טכנאי מה שיחסוך בזבוז זמן וכסף מיותר.

חשוב להיות מודעים לתקלות היכולות לצוץ במכונה בתקופה הזו ולהימנע מהן כבר עכשיו:

1.הדלת לא ננעלת או לא נפתחת- כאשר אתם נתקלים בבעיה כזו, יש להמתין כשלוש דקות לפחות לאחר סיום הפעילות של המכונה ואז לנסות ולפתוח את הדלת. חשוב לא להפעיל כוח מיוחד מאחר וקיים מנגנון שעלול להתקלקל או להישבר עקב הפעלת כוח זה. במידה וחיכיתם את הזמן הרצוי והדלת עדיין לא נפתחה, יש לקרוא לטכנאי.

 

2.סחיטה לא מספקת או כאשר אין סחיטה כלל- במידה ומחזורי הכביסה ארוכים מדי, הכביסה יוצאת לא נקייה או מריחה רע, מיקום המכונה במקום יבש ומאוורר יכול להבטיח את פעולת הסחיטה הנכונה, בעוד שמיקום לא נכון, למשל על אריחים לא ישרים, למכונה עלולה לזוז ממקומה בזמן הסחיטה (לרקד) ולגרום לשברים מכאניים כמו גם נזקים במערכת הפיקוד.

3.המכונה קורעת כבסים- בדרך כלל קרעים יכולים לנבוע מהסיבה שחפץ מסוים שנשאר בבגדים חורר אותם במהלך פעילות המכונה, או שהוא נמצא בחלל התוף. בדקו האם קיים חפץ בתוך הבגדים או בחלל המכונה. כמו כן, חשוב לדעת שבמידה והבגד ישן, עדיף לכבסו בכביסה עדינה או בדרך אחרת, כיוון שנוזל הכביסה עלול בעצם לחדור לבגד ובכך להרוס אותו בצורה בלתי הפיכה.

4.נאגרים מים בתא הסבון והמרכך- התקלה הזו עלולה לגרום לכך שהכביסה תצא לא נקייה ועם ריח רע. חשוב לשלוף מדי פעם את התא אליו מכניסים את הסבון והמרכך מהסיבה ששאריות סבון עלולות להיתקע במעבר, להתייבש וכך להפריע למים לזרום באופן חופשי.

 

מצבים בהם אין לנסות לתקן את התקלה באופן עצמאי:

אם המכונה צובעת כבסים, מחשמלת, קיימת נזילת מים או שהיא משמיעה רעשים חריגים כמו רעש בזמן הסחיטה, יש לקרוא לטכנאי.

במקרים בהם נודף ריח שרוף מהמכונה, יש להוציא את כבל המכונה מהחשמל, ובמידה והדלת לא נפתחת בשום אופן לא לנסות להוציא את הבגדים, מכיוון שהדבר עלול להעיד על קצר שנוצר כתוצאה מטפטוף של מים בתוך המכונה עצמה.

כדי שמכונת הכביסה תחזיק מעמד למשך זמן רב יותר, הנה כמה כללי תחזוקה שכדאי להקפיד עליהם:

  1. יש לוודא כי חיבורי החשמל תקינים וכי השקע תקני ובטוח, אין בתוכו או סביבו סימנים שחורים והוא ומחובר בצורה תקינה לקיר וללא מפצלים. חיבורים רופפים עלולים לגרום עם הזמן להתחממות המוליכים, ויהוו סכנה לשריפות ותקלות לא נחוצות במערכת הפיקוד החשמלי של המוצרים. חשוב לבדוק גם כאשר מחוברים רבי שקע וכדומה.
  2. יש לוודא כי לא נוצר עומס יתר על המכונה, שכן היא מתוכננת לכבס משקל מסוים של בגדים במשקלים דומים. הכנסת פריטים כבדים במיוחד כמו שמיכות או מספר מכנסיים מבד עבה, יגרום למכונה לצאת מאיזון ולקצר משמעותית את חיי המכונה.
  3. שמירה מפני אבנית אשר מצטברת על חלקי מתכת חמים הנמצאים במגע תמידי עם מים, יש להקפיד על שטיפת מגירת הסבון בכיור וייבוש וניגוב גומי התוף לאחר כל מחזור כביסה. פעולות אלה יאריכו את חיי האטם וימנעו סתימות, ריחות לא נעימים ובקטריות.

כאשר מדובר במגירה נשלפת, פתחו אותה, ומשכו בזמן לחיצה על זיז הפלסטיק שנמצא במרכז המגירה. כאשר מדובר במגירת קפיץ, פתחו אותה, החזיקו אותה עם לחיצה כלפי מעלה ומשכו.

 

באשר למייבש הכביסה, התקלות הנפוצות ביותר הן כאשר מכשיר לא פועל בכלל כתוצאה מקצר או נתק חשמלי, כשל במערכת פיקוד, כביסה יוצאת לא יבשה או עם ריח לא טוב, כביסה מתלכלכת בייבוש, רעש חריג בזמן פעולה, מוצגת תקלה על גבי לוח התצוגה, חימום יתר, המייבש מחשמל, מחזור הייבוש ארוך מדי, עובש על פרטי הגומי, צריכת חשמל מוגזמת ונזילת מים.

על מנת למנוע או לפתור תקלות אלו, ניתן לנקוט במספר פעולות:
1.  שמירה על הכנסת כמות נכונה של כבסים למייבש. יש לוודא כי לא נוצר עומס יתר על המכונה. היות ועקרון הייבוש בנוי על מעבר אוויר בתוך הבד, יש לאפשר לכביסה ל"התהפך" במייבש, בעוד שעודף כביסה יקשה על תהליך הייבוש.
2.  מיקום מייבש בחדר מאוורר, ולעולם לא בחדר אמבטיה בו הלחות גורמת לחלודה בחלקי מתכת ועל גבי המעגלים האלקטרונים של לוח הפיקוד. בנוסף, כאשר האוויר באמבטיה רווי באדים, זה מקשה על תהליך הייבוש .

  1. חשוב לנקות מסננים ומעבים לאחר כל מחזור ייבוש על מנת לסלק מוך ואבנית שמצטברת באופן סמוי.
    יש להקפיד להתאים את תכנית הייבוש לסוג וכמות הכביסה כמוסבר בהוראות ההפעלה.
    5. יש לוודא כי נעשית סחיטה מספקת על ידי מכונת הכביסה לפני ההכנסה למייבש.
    6. הוצאת האוויר הלח מהמכונה, כפי שרשום בחוברת ההפעלה. מדובר על תיעול צינור האוויר ה-""jumv באופן מסודר.

 

 

מצבים בהם אין לנסות לתקן את התקלה באופן עצמאי ויש לקרוא לטכנאי:

חימום יתר, ריח שרוף, מנוע לא מסתובב ורצועה קרועה.

 

דורון אלטר הוא סמנכ"ל המכירות בקבוצת פל, חברת שירות וביטוח למוצרי חשמל.