צילום: פלאש 90

הצעת החוק בפולין שמנסה למנוע תביעות יהודיות מהשואה

האופוזיציה הפולנית תציג היום באופן רשמי את הצעת החוק שלה למנוע דרישה של רכוש פולני שאין לו יורשים - חוק שנועד בעיקר למנוע תביעות יהודיות על רכוש ממלחמת העולם השנייה • בפולין מעריכים כי מפלגת השלטון תתנגד להצעת החוק

מפלגת הימין Kukiz 15 מהאופוזיציה הפולנית תציג היום באופן רשמי את הצעת החוק שלה למנוע דרישה של רכוש פולני שאין לו יורשים – חוק שנועד בעיקר למנוע תביעות יהודיות על רכוש ממלחמת העולם השנייה. בפולין מעריכים כי מפלגת השלטון תתנגד להצעה.

על פי הדיווח בכאן 11, כיום ניתן להגיש תביעות על רכוש שכזה באמצעות בתי המשפט במדינה. במפלגה השלישית בגודלה בפולין מסבירים כי החוק ימנע באופן סופי "תביעות סתמיות על רכוש" מצד קורבנות של השואה או מלחמת העולם השנייה, והצעת החוק תוגש לפרלמנט הפולני בשבוע הבא.

ח"כ יאיר לפיד הגיב "לא מספיק להם שדם היהודים זועק מתוך אדמת פולין אז עכשיו קיבלנו עוד הוכחה שבפולין יש כוחות אנטישמיים שמעיזים להרים את הראש ועוד בזמן שאנחנו מציינים את יום השואה בישראל. ממשלת ישראל צריכה לדרוש ממשלת פולין לגנוז את החרפה הזאת".

לפני כחודשיים אירעה תקרית דיפלומטית כאשר שר התחבורה וממלא מקום שר החוץ, ח"כ ישראל כץ, התייחס בריאיון למשבר עם הפולנים ברקע החלטתו של ראש ממשלת פולין שלא להגיע לישראל כדי להשתתף בכינוס מדינות וישיגראד (פולין, צ'כיה, סלובקיה והונגריה). בריאיון הבהיר כץ כי פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואף "ינקו את האנטישמיות מחלב אמם".

"אני בן להורים ניצולי שואה ואפילו גדלתי ונולדתי במושב של ניצולי שואה", ציין ח"כ ישראל כץ. "זכר השואה הוא דבר שאין להתפשר איתו, הוא דבר ברור ואנחנו לא נשכח ולא נסלח. בדיפלומטיה מנסים שאנשים לא יעלבו, אבל אף אחד לא ישנה את האמת ההיסטורית עבור שום דבר מהסוג הזה". לדבריו, "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, בהחלט. איך אמר יצחק שמיר – הם ינקו את האנטישמיות מחלב אימם. אי אפשר לייפות את ההיסטוריה הזאת ואנחנו כאלה שנושאים את מורשת השואה, אנחנו נמשיך לעשות את זה".

2 תגובות

די ארבעט מאכט פריי. ככה אמרו לנו. וזה התמונה שעומדת בראש כל ניצול שואה.

מה הפירוש של המילים שאמרת ?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *