מעבר כרם שלום ומעבר ארז נפתחו • דיווח: השלב הראשון בהבנות בין ישראל לחמאס יחל מחר עם הכנסת הכסף הקטארי לרצועה, הסרת הגבלות על ייבוא סחורות, הכנסת דלקים והרחבת מרחב הדייג עד 15 מייל ימיים • בתמורה: חמאס יפסיק את הטרור

מעבר כרם שלום ומעבר ארז נפתחו הבוקר (ראשון) לראשונה זה שבוע, לאחר שנסגרו בעקבות סבב ההסלמה האחרון. מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר כי המעברים יפעלו בהתאם לשעות הפעילות הקבועות. הצעד מגיע לאחר שבשבוע שעבר נפתח מחדש מרחב הדיג של הרצועה, כחלק מהמאמצים של ישראל למנוע הידרדרות הומניטרית בעזה.

בתוך כך דווח בעיתון 'א-שרק אל-אווסט' הרואה אור בלונדון כי השלב הראשון בביצוע ההבנות בין ישראל לארגוני הטרור ברצועת עזה יחל מחר עם הכנסת הכסף הקטארי לרצועה, הסרת הגבלות על ייבוא סחורות, הכנסת דלקים והרחבת מרחב הדייג עד 15 מייל ימיים.

עוד דווח כי בתמורה להקלות, המחבלים ברצועה עזה הסכימו להפסקת התקיפות נגד ישראל, לרסן את ההפגנות בגבול הרצועה ולחדול משימוש בבלוני תבערה. על פי הדיווח, מדובר בשלב ביניים בלבד. אם ההבנות אכן ימומשו בשטח, הצדדים ידונו בעסקה להחלפת שבויים ואסירים, וכן בפרויקטים לשיקום תשתיות שיכללו מעבר ביטחון לגדה ונמל ימי.

השליח הקטארי מוחמד אל-עמאדי צפוי להיכנס לרצועה בימים הקרובים עם חבילת סיוע כספית למשפחות נזקקות. לא ידוע אם החבילה תכלול גם סיוע לפקידי הממשל של חמאס ברצועה.

כזכור, ביום שישי נהרג פלסטיני במהומות בגבול בין רצועת עזה לישראל. כ-7,000 פלסטינים הגיעו להפרות הסדר בכמה מוקדים לאורך הגבול ודווח גם על 24 פצועים. בנוסף, פרצו שלוש שריפות בעוטף עזה כתוצאה מנפילת בלוני תבערה.