בליכוד העבירו אמסמך ליהדות התורה ולש"ס בו הצעה לפתרון משבר חוק הגיוס: "הממשלה תפעל לשימור מעמד תלמידי הישיבות. הממשלה תהיה רשאית להחליט על מספר מתגייסים שנתי. נשים העומדות בתנאי תקנות הפטור לא ייתקלו בקשיים"

בעוד יהדות התורה מסרבים להמשיך במו"מ עם הליכוד בעקבות משבר מתן היתרים לעבודות בשבת. מתפרסם הערב כי בליכוד ממשיכים לפעול בכל הכוח לפתרון הבעיה העיקרית העומדת בפני כניסתם של החרדים לממשלה הבאה. ממסמך שפורסם הערב ב'כאן חדשות' עולה כי בליכוד מוכנים ללכת כברת דרך לכיוון המפלגות החרדיות.

על פי דיווחו של עקיבא וויס, בליכוד העבירו מסמך ליהדות התורה ולש"ס, שלפי הפרסום ינטרל את כל המכשולים המונעים מהמפלגות החרדיות להסכים בשתיקה לחוק הגיוס, במסמך נכתבו שלושה סעיפים עיקריים שאמורים להרגיע את החרדים, הסעיף הראשון אומר כי הממשלה תפעל לשמירת מעמדם של תלמידי הישיבות, סעיף זה אולי חשוב ברמה ההצהרתית.

אך הסעיף הבאה כבר מדבר על בעיה חשובה הרבה יותר שהייתה עם החוק המוצע ויישומה יוכל לתת לחרדים סיבה טובה להיכנס לממשלה, על פי הסעיף – הממשלה תהיה רשאית להחליט מה יהיה מספר המתגייסים השנתי. סעיף נוסף שגם אותו יאהבו לשמוע במפלגות החרדיות מדבר על גיוס נשים, לפי סעיף זה נשים העומדות בתנאי התקנות לא ייתקלו בקשיים לקבלת הפטור.

יצוין כי הנוסח המוצע על ידי הליכוד טומן בתוכו קשיים משפטיים, וההערכה היא כי ככל שהחוק יאושר בקריאה שניה ושלישית, הוא ייפסל על ידי בג"ץ. הפתרון שתקדם הקואליציה כדי להתגבר על המכשול המשפטי הוא קידום פסקת ההתגברות המאפשרת לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ.

 

עוד בנושא
הפתרון של הליכוד למשבר הגיוס: יקודם החוק של משרד הביטחון עם סעיף שיאפשר לממשלה לשנות את היעדים ובהסכם הקואליציוני תופיע הצהרה שלא יישב אדם בכלא בעוון לימוד תורה. כדי להתגבר על מכשול בג"ץ, פסקת ההתגברות תקודם