באירוע לזכר הרוגי השיטפון תקפו הורי הנספים את משרדי החינוך והביטחון על שלא התייחסו לדו"ח אהרונישקי, וכן את ראש הממשלה שחרף הבטחתו לא הקים ועדת חקירה: "לא ייתכן ששנה אחרי האסון יושבים במשרד החינוך אנשים שהתנהלותם הובילה לאסון"

במלאות שנה לאסון הכבד שגבה את חייהם של תשע נערות ונער בנחל צפית התקיים היום (ראשון) בירושלים אירוע לציון האסון, האירוע אורגן ע"י מועצת המכינות הקדם-צבאיות, ובו השתתפו חלק ממשפחות הנספים וכן תלמידי מכינות מרחבי הארץ. חלק מההורים מתחו ביקורת על ראש הממשלה על שלא עמד בהבטחתו לאחר האסון שתוקם ועדת חקירה ממלכתית.

כמו כן ביקרו ההורים את משרדי הממשלה שאינם נוטלים אחריות על האסון ולא מיישמים תקנות שימנעו את האסון הבא. נציגי המשפחות מתחו ביקורת קשה גם על חוסר התגובה של משרד החינוך לדו"ח אהרונישקי שבדק את ההתנהלות הפנימית בעולם המכינות בכל הנוגע לנהלי בטיחות – ואת הפיקוח הממשלתי על המכינות.

אחד ההורים, איציק אור, תקף את משרדי הממשלה: "משרד הביטחון מתנער מאחריות. לאחר האסון, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב טען מבלי להניד עפעף שלמשרד החינוך אין אחריות על המכינות. לצערי, עם ישראל האמין לדבריו, איך יכול להיות ששני המשרדים מעיזים להתנער מאחריות?", תמה אור.

 

אסון נחל צפית • המשטרה פשטה על המכינה והחרימה מסמכים

 

"אני לא מבין לאן התדרדרה מדינת ישראל. איך זה ששנה אחרי האסון עדיין לא קמה ועדת חקירה? הגיעו אלינו עדויות על אסונות וכמעט אסונות בעולם המכינות. לא ייתכן ששנה אחרי האסון יושבים במשרד החינוך אנשים שהתנהלותם הכושלת הובילה לאסון. האנשים האלו היו צריכים להתפטר ועד היום הם ממשיכים לקבוע איזו מכינה תיפתח ואיזו תיסגר".

אב נוסף, אריק שמיר,דיבר בעיקר על התעלמותו של משרד החינוך מפרסום דו"ח אהרונישקי לפני כמעט חצי שנה. "לפני פחות מחודשיים מנכ"ל משרד החינוך שלח מכתב למכינת בני ציון המודיע על החלטתם שלא לאשר את פתיחת המכינה בשנה הבאה. המכינה לא השלימה את תהליך בדק הבית שעשתה – וחובתה להפיק לקחים ולהטמיע אותם בעיקר בהיבט החינוכי. אנו שואלים את מנכ"ל משרד החינוך: איך אתה לא מתבייש? אף מכינה לא ביצעה תהליך הפקת לקחים כמו שנעשה במכינת בני ציון".

הדו"ח האמור פורסם בחודש דצמבר האחרון ע"י מועצת המכינות הקדם צבאיות, הדו"ח החריף על האסון עסק בנהלי הבטיחות במכינות ועל פיקוח משרדי החינוך והביטחון אשר מתקצבים ומממנים את פעילות המכינות. בראשות הצוות שהיה אמון על כתיבת הדו"ח עמד המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי שמתח ביקורת חמורה על היעדר הפיקוח של משרדי הממשלה שלא התקיים "במשך שנים" לדבריו. בנוסף צוין בדו"ח כי "במכינות עצמן אין התייחסות לבטיחות, המדריכים חסרי ניסיון וכל מכינה פועלת כראות עיניה".

מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות דני זמיר אמר: "הקמנו את ועדת אהרונישקי שהוציאה דו"ח נוקב וארוך, משרדי החינוך והביטחון לא השכילו להקים ועדת בדיקה. לא ייתכן שלא תקום ועדה לבדיקת אירוע בסדר גודל כזה, ואילו לוועדת הבדיקה שכן הוקמה לא התייחסו. אני פונה אליך, ראש הממשלה, לממש את הבטחתך. הקם ועדת בדיקה. זו איננה רק חובתך, זה צו מוסרי מחייב מטעם ההרוגים, המשפחות ומטעם כולנו".

יצוין כי בחודש פברואר השנה הודיעה הפרקליטות כי מנהל המכינה בעת האסון יובל כאהן, והאחראי על הטיול אביב ברדיצ'ב, יואשמו בהריגה בכפוף לשימוע שצפוי להתקיים ככל הנראה במהלך החודש הבא. מכתב החשדות עולה כי למרות הצטברות התרעות ואזהרות רבות מפני שיטפונות הם לא ביטלו את הטיול והתעקשו לקיימו.