צילום: ויקיפדיה

פולין: "אם נשלם פיצויים על השואה – זה יהיה ניצחון להיטלר"

ראש ממשלת פולין הצהיר כי כל עוד הוא בשלטון, ארצו לעולם לא תהיה מוכנה לשלם פיצויים על נזקי מלחמת העולם השניה. "עושים לנו עוול. אנחנו הקורבן ואנחנו צריכים לקבל פיצוי". עוד הצהיר: "אם נקבל דרישה לפיצויים, נשלח אותה לברלין"

ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי אמר שלשום (שישי) בעצרת שהתקיימה בלודז', כי אם ארצו תחזיר את הרכוש שנגזל מהיהודים בזמן השואה – הדבר יהיה ניצחון להיטלר: "אם פולין תהיה אי פעם במצב שבו תשלם פיצויים על מלחמת העולם השנייה, זה היה כאילו היטלר ניצח".

ראש הממשלה הפולני הצהיר כי כל עוד הוא ומפלגתו, "חוק וצדק", בשלטון, הדבר לא יצא לפועל: "דבר כזה לא יקרה לעולם". מורבייצקי הוסיף כי אם ורשה תקבל דרישה לשלם פיצויים ליהודים במסגרת החוק האמריקני, "נשלח אותה לברלין". עוד טען והוסיף אמירה מקוממת: "עושים לנו עוול. אנחנו הקורבן ואנחנו צריכים לקבל פיצוי".

יצוין כי הקונגרס האמריקני חוקק לפני כשנתיים את חוק 447, שמחייב את פולין ומדינות נוספות לשלם פיצויים לניצולי השואה, או לבני משפחותיהם, שהותירו רכוש מאחוריהם במהלך מלחמת העולם השנייה. כעסו של מורבייצקי הוא על הלחץ שמפעילה ארה"ב על ארצו לפצות יהודים שמשפחותיהם איבדו את רכושן במהלך השואה.

החוק הנושא גם את השם "חוק צדק היום לניצולים שלא פוצו", מחייב את מחלקת המדינה בארה"ב לדווח לקונגרס האמריקני על ההתקדמות שעשו עשרות מדינות שחתמו ב-2009 על הצהרת טרזין, בהן פולין, ההצהרה אמורה להסדיר את השבתם של נכסים שהוחרמו במלחמת העולם השנייה על-ידי גרמניה הנאצית ומדינות אחרות. ההצהרה כוללת גם סעיפים הנוגעים להעברת רכוש שהיה בעבר בבעלות יהודים שאין להם כיום יורשים חוקיים אל ניצולי שואה הזקוקים לסיוע כספי.

זו לא ההתבטאות הראשונה מורבייצקי נגד החוק, במוצאי שבת לפני שבועיים צעדו אלפי לאומנים פולנים אל שגרירות ארה"ב בוורשה במחאה על הלחץ שמפעיל ממשל טראמפ בנושא, מה שהוביל את ראש הממשלה הפולני להצהיר באותו יום כי, "לא נאפשר תשלום פיצויים לאף אחד, כי אנחנו אלה שצריכים לקבל פיצויים".

נושא הפיצויים מעיב כבר תקופה ארוכה על היחסים בין ישראל לפולין, כאשר נרשמה לאחרונה תקרית חריגה כשפולין ביטלה הגעה של משלחת מישראל בטענה כי "נעשו שינויים של הרגע האחרון". בוורשה זעמו על כך שירושלים הבליטה את נושא הפיצויים, בעוד שהסיכום המוקדם היה שהפגישות יתמקדו במספר נושאים ולא רק בפיצויים, נושא נפיץ פוליטית בפולין.

המטרה הישראלית הייתה לדון עם גורמים בממשלת פולין בין היתר גם על סוגיית מתן פיצוי ליהודים שנכסי משפחותיהם נגזלו בזמן השואה, אך לפי הודעת משרד החוץ הפולני, "ישראל נקטה שינויים של הרגע האחרון בהרכב המשלחת, באופן שמרמז שהשיחות יתמקדו בעיקר בסוגיות הקשורות בהשבת רכוש היהודים".

יומיים אחרי ביטול המשלחת האמורה, אירע תקרית מחוץ לשגרירות פולין בתל אביב, כשאריק לדרמן, תושב הרצליה בשנות ה-60 לחייו, ירק לעבר השגריר הפולני. לדרמן בן לניצולי שואה נעצר על ידי המשטרה לאחר שבשגרירות פולין בישראל הגישו תלונה רשמית. ראש ממשלת פולין הגיב אז בחריפות לתקרית ואמר כי הוא, "מודאג מאוד מהמתקפה הגזענית על השגריר מארק מגירובסקי. פולין מגנה בחריפות את המעשה הנובע משנאת זרים. אסור לנו לקבל אלימות כנגד דיפלומטים או כל אזרח אחר".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן