טראמפ קורא לרגיעה, באיראן מבהירים: "התנגדות היא הברירה היחידה שלנו"

נשיא איראן אמר כי הוא בעד דיפלומטיה, אך בתנאים הקיימים אין לכך מקום, וכי זאת הסיבה שמדינתו בוחרת ב"התנגדות". טראמפ: "אם טהראן תנסה לפגוע בנו, היא תיענה בעוצמה גדולה", מצד שני אמר: "אם הם יתקשרו, אנחנו בהחלט נהיה מוכנים למו"מ"

נשיא איראן חסן רוחאני אמר הלילה (שלישי) כי "המצב היום לא מתאים לשיחות והתנגדות היא הברירה היחידה שלנו" – כך פורסם בסוכנות הידיעות של המדינה, אירנ"א. ברקע המתיחות עם ארצות הברית במפרץ הפרסי הוסיף הנשיא כי "אני מעדיף שיחות ודיפלומטיה, אבל תחת התנאים הקיימים אני לא מקבל זאת".

במהלך נאום בפני אנשי דת בכירים במדינה, טען רוחאני כי וושינגטון מעוניינת לגרום לאיראן לפתוח במלחמה ולהפיל את האשמה לאלימות עליה. "הם פרשו מהסכם הגרעין באופן פרובוקטיבי, אבל אם אנחנו היינו מגיבים בפרישה אז האו"ם ושאר העולם היו מטילים עלינו עוד סנקציות והמצב היה מתדרדר", הסביר.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ניסה הלילה להרגיע את רוחות המלחמה עם איראן, ואמר כי לא נראה שהיא מתכוונת לתקוף את ארה"ב – יומיים לאחר שאיים כי מלחמה תביא ל"סופה של איראן". לדבריו, "אין לנו אינדיקציה שמשהו קרה או שמשהו יקרה, אך אם זה יקרה נגיב כמובן בעוצמה רבה. אין לנו ברירה. אני חושב שאיראן תעשה טעות גדולה מאוד אם היא תעשה משהו. היא תיתקל בעוצמה רבה אך אין לנו אינדיקציה שיעשו זאת"

עוד הוסיף הנשיא האמריקני בשיחה עם כתבים כשיצא מהבית הלבן לעצרת בחירות בפנסילבניה, "אם הם יתקשרו, אנחנו בהחלט נהיה מוכנים לשאת ולתת אבל זה תלוי בהם. אני רוצה שהם יתקשרו רק אם הם מוכנים. אם הם לא מוכנים שלא יטרחו". טראמפ צייץ מוקדם יותר: "איראן תתקשר אלינו כשהיא תהיה מוכנה. בינתיים, הכלכלה שלהם ממשיכה לקרוס – עצוב מאוד עבור העם האיראני".

בתוך כך, 400 מחוקקים אמריקניים משני בתי הקונגרס ושתי הסיעות פרסמו מכתב הקורא לנשיא טראמפ להתערב בנעשה בסוריה על מנת "להילחם בקיצוניות" ולהגן על ישראל. במכתב, שנסוב סביב מעורבותן של איראן ורוסיה בסוריה והאיום שנשקף לישראל מחיזבאללה ומשמרות המהפכה, קוראים חברי הקונגרס לנשיא טראמפ "לגלות מנהיגות אמריקנית ולנסח אסטרטגיה שתביא ליציבות באזור".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *