גורמים בכירים ברמאללה טוענים בשיחה לעיתון ישראלי כי ערב הסעודית, מצרים ואיחוד האמירויות, אמרו לרשת כי הם אינם מרוצים מהדחייה המידית של הוועידה הכלכלית שמארגנת ארה"ב ומבקשים לאפשר לאנשי עסקים להגיע לוועידה

מספר מדינות ערביות לוחצות על הרשות הפלסטינית להגיע לנסיכות ולקחת חלק במיזם האמריקאי לקידום הכלכלה הפלסטינית, כך דווח ב'ג'רוזלם פוסט'. לדברי גורם בכיר ברמאללה, "מדינות אלה אינן מרוצות מכך שדחינו (הרשות הפלסטינית) כל כך מהר את הרעיון של הסדנה. עכשיו הן מבקשות מאיתנו להפסיק לתקוף את הסדנה ולא להתנגד להשתתפות של אנשי עסקים פלסטינים".

לפי גורמים אחרים ברמאללה, המדינות שלוחצות על הפלסטינים להגיע לבחריין הם ערב הסעודית, מצרים ואיחוד האמירויות, מדינות אלה העבירו מסר להנהגת הרשות הפלסטינית בו הביעו את דאגתן מההתנגדות הפלסטינית לסדנה. "הערבים אומרים שהיינו צריכים להתייעץ עמם לפני שדחינו בפומבי את הסדנה וקראנו להחרמתה", אומרים ברמאללה. בעקבות הדברים, בקרוב צפויים להיפגש בכירים ברשות ברמאללה ולדון בהתפתחויות האחרונות בנגע לסדנה ולתוכנית השלום האמריקאית.

בתוך כך, הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה הודיעו היום כי אין בכוונתם להגיע לסדנה הכלכלית שארצות הברית תארח בבחריין. הפלגים, שקיימו מסיבת עיתונאים משותפת בעזה, הגדירו את הפסגה כמהלך של "נורמליזציה", וטענו כי הוא ניסיון לשנות את השיח של הסכסוך הישראלי-פלסטיני מסכסוך פוליטי-לאומי, לסכסוך כלכלי.

לדבריהם "הסוגיה הפלסטינית היא סוגיה פוליטית, שעוסקת בזכויות לאומיות, והיא לא עומדת למכירה או משא ומתן, פרויקטים כלכליים והבטחות שווא שנועדו למסמס את הסוגיה הפלסטינית לא יצליחו". עוד אמרו המשתתפים במסיבת העיתונאים כי הם "דוחים כל צורה של נורמליזציה עם היישות הציונית", תוך שהם אומרים כי כל קשר עם ישראל הוא "בגידה בעם הפלסטיני ובקורבנות שהקריב".

במקביל לכך, אישר הערב (רביעי) השליח המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלאט, כי ועידת בחריין תהיה השלב הראשון מתוך שניים של תוכנית השלום האמריקנית. בדיון מיוחד של מועצת הביטחון על עתיד סוכנות אונר"א אמר גרינבלאט: "בעוד חודש ארצות הברית ומדינות רבות נוספות יתכנסו בבחריין. זה יהיה השלב הראשון מתוך שניים שבו ננסה להראות כיצד הדברים יכולים להיראות אחרת, כיצד ניתן לשנות לטובה את החיים של הפלשתינים".

גרינבלט, עודד את נציגי הפלסטינים להגיע לוועידה הכלכלית שתתקיים בחודש הבא בבחריין ולא להחרימו כפי שהודיעו שיעשו. "זה השלב הראשון של התהליך בו נבחן איך יראה המצב אם נגיע לפיתרון פוליטי באזור. זו תהיה טעות מצד הפלסטינים לא להצטרף, אין להם מה להפסיד – והרבה מה להרוויח, אך זו בחירתם".