ועדה בראשות ראש הממשלה ושר הביטחון קיבלה את ההחלטה להעניק פרס ביטחון ישראל לצוות המוסד שפרץ לארכיון הגרעין של איראן: "לאור הביצוע המוצלח של המבצע, תוך סיכון משמעותי של הכוח, לרבות החילוץ המורכב מעומק שטח האויב"

פרס ביטחון ישראל לשנת תשע"ט יוענק השנה לצוות של המוסד שפרץ לארכיון הגרעין בלב המאפליה בתוך טהרן והצליח להעביר את המידע לישראל. כך פורסם הערב (ראשון) ב'חדשות 12'. את ההחלטה על הענקת הפרס היוקרתי ביותר בתחום ביטחון המדינה, קיבל ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו על-ידי ועדה בראשותה הוא עומד.

ההחלטה התקבלה לאור הביצוע המוצלח של המבצע, תוך סיכון משמעותי של הכוח, לרבות החילוץ המורכב מעומק שטח האויב. העברת המסמכים והקבצים שנתפסו, הוכיחו כי איראן פעלה לפיתוח נשק גרעיני. החשיפה של הדברים, סייעה מאוד לידי האמריקנים בהחלטת הממשל לסגת מהסכם הגרעין עם איראן.

הפרמטרים הנבחנים על ידי הוועדה הם – היבט הסיכון, חשיבות החומר שהושג והתרומה הגדולה שיש בהשגתו לביטחון המדינה. הפרס מוענק מדי שנה כהוקרה על מפעל חיים או תרומה ייחודית למדינה. את הפרס מעניקים לשלושה או ארבעה בודדים או צוותים מכלל מערכת הביטחון, אחד מהם כאמור, הוא הצוות של המוסד שפרץ לארכיון הגרעין באיראן, שכלל מספר לא גדול של לוחמים.

Miriam Alster/Flash90

כזכור לפני כשנה חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל ביצע מבצע חילוץ מידע מאיראן, בו כוח של המוסד הצליח להגיע למחסן בו נמצאים החומרים על בסיס מידע מדויק ולהיכנס לקרון בו נמצאת הכספת המאחסנת את החומר. לוחמי המוסד הצליחו, על ידי אמצעים ייחודיים, לקחת את הכספת ולחלצה מאיראן.

באיראן עלו על הפריצה ולמרות זאת הצליחו אנשי המוסד לצאת מהמדינה כשעל זנבם נמצאים אנשי המודיעין האיראני שמנסים להבין מהיכן הם הגיעו. מהלך המבצע היו לא מעט תקלות, אולם, בסופו של דבר הצליח המוסד להוציא את החומר, דבר שכדי לעשותו היה צורך שתשתית נרחבת באיראן עצמה.

במוסד למדו על קיומו של הארכיון כבר חודש אחרי שהסכם הגרעין נכנס לתוקפו, בינואר 2016. באיראן ידעו על קיומו רק קומץ אנשים. בינואר 2018 החל המבצע, כשבפברואר באותה שנה כבר החל מבצע התרגום בשיתוף אנשי מודיעין, כאשר חלק מהמסמכים נאלצו להישאר באיראן בשל מחסור במקום. לאחר המבצע התקבלה החלטה לפרסם את כל החומרים שהוצגו בנאום של נתניהו.