בזמן שהפרשנים הפוליטיים מנסים לנחש אם אנחנו בדרך לבחירות, דוד שלומוביץ מ'ביזנעס' יצא לבדוק כמה זה הולך לעלות לנו: 30 מיליון על הפריימריז, 200 מיליון למימון מפלגות, 300 מיליון לוועדת הבחירות, כ-5 מיליארד בשביל יום החופש וזה לא הכל

דוד שלומוביץ, ביזנעס

המו"מ הקואליציוני חורק נואשות ואם לא ייקרה הבלתי יאומן, הבחירות הבאות לכנסת קרובות מתמיד – כ"ו באב ככל הנראה, ואיווט ליברמן – מי שרוממות הקופה הציבורית בגרונו יצטרך להסביר לציבור בוחריו מהיכן יישלפו מיליארדי שקלים בדרך למימון ההרפתקה הבאה. טבלת ההוצאות של יום הבחירות מורכבת מסעיפים שונים, שאת רובם ניתן לכמת בסכומים, ומיעוטם עומדים רק בהערכות ופרשנויות.

כדי לגשת לבחירות מקיימות המפלגות הגדולות בחירות מקדימות, פריימריז. החל מחודש ינואר 2018 השתתפה המדינה במימון חלקי בבחירות המקדימות למועמדים אשר במפלגותיהן מתקיימות בחירות. תוקצב רכיב זה על-פי אומדן העלות העדכני עומד על כ- 30 מיליון ₪. אז אמת, פריימריז כבר נערכו, אבל איש לא ערב לכך שאלה לא ייערכו שנית במפלגות שהבחירות לא היטיבו איתן.

ביזנעס שימושי

בנוסף, במהלך שנת בחירות, זכאית כל מפלגה למימון עבור הבחירות במכפלה של גובה יחידת המימון בבחירות ועוד יחידת מימון אחת בגין הסיעה. בחודש מרץ 2017 נקבע גובה יחידת המימון העדכני עומד על 1,395,230 ₪. כ-200 מיליון ₪ עבור כל המפלגות.

ועדת הבחירות המרכזית לכנסת אחראית לתכנון, לארגון ולניהול הבחירות. הוועדה אחראית על ההדפסות, השינוע של הקלפיות, ארגונם והשמירה עליהם. אתר אינטרנט פעיל (והפעם, לא נשכח את הטעויות. אנא, וודאו שהקלדנים מזינים נתונים מדויקים!) ושכרם של ראשי וועדות הקלפי. התקציב של וועדת הבחירות עומד על כ-300 מיליון ₪.

יום הבחירות נקבע כיום שבתון וכולל שני סעיפי הוצאה מרכזיים. האחד הוא עלות יום השבתון למשק העומד על כ-5 מיליארד ₪, מתחשיב פשוט של חלוקת התמ"ג (1.26 טריליון שקל) מול מספר ימי העבודה בשנה (249). הרכיב השני טמון באלו שכן עובדים ומקבלים שכר כפול על עבודתם.

בין העובדים ביום הבחירות ניתן לראות את נהגי התחבורה הציבורית (ועדיין לא חישבנו את התחבורה הציבורית שתהיה שוב בחינם), עובדי קניונים, מסעדות, בתי קפה ועובדים חיוניים במפעלים שיקבלו שכר כפול על יום זה.

במסגרת ההוצאות של המדינה על הבחירות ניתן גם לחשב את משכורתם של חברי הכנסת אשר רק בעוד ארבעה-חמישה חודשים שיעברו עד הבחירות והרכבת הממשלה הבאה, יתחילו 'לעבוד'. בינתיים הם יקבלו שכר של 42.5 אלף ₪ לחודש (לא כולל תשלומים מוגדלים לראש הממשלה, יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה). הוי אומר, עוד כ-250 מיליון ₪ שינדדו מהקופה הציבורית היישר אל כיסי הח"כים המחכים.

מעבר להוצאות ישירות אלה, המשק עלול להפסיד את תקציב המדינה הבא שאם לא יצליחו להעביר אותו, הוא ישוכפל על בסיס התקציב הקודם – וכל התכניות והרפורמות יישארו על הנייר. בתחום הנדל"ן תכנית 'מחיר למשתכן' תחל לדעוך ועלולה להיווצר דהרה של רוכשים אל עבר השוק החופשי. עליית מחירים מובטחת במקרה כזה.

מה עוד צריך לקרות ומה עוד המדינה תצטרך לשלם כדי שמי שצריך את הסולם יירד מהעץ? אין לדעת. פרטים נוספים בחדר סיעת 'ישראל ביתנו'.

מקור: http://bizzness.net/

צילום: יונתן זינדל, פלאש 90