Hadas Parush/Flash90

תאריך לא סופי? הוועדה החליטה שהבחירות לכנסת ה-22 ייערכו ב-י"ז אלול

להחלטה קדם דרמה כשהליכוד והחרדים היו מעוניינים לקיים את הבחירות בחודש אב, בישראל ביתנו סרבו ובסיוע תרגיל אופוזיציוני נאלץ ח"כ מיקי זוהר להביא והצבעה ולתמוך בתאריך, בתקווה להחליף את התאריך בהמשך לפני אישור סופי של החוק

הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-21 קבעה הערב כי הבחירות לכנסת ה-22 ייערכו ביום שלישי י"ז אלול תשע"ט ה-17 לספטמבר 2019. הצעת החוק אושרה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת והדיון בהצעת החוק יחודש במליאת הכנסת עוד הערב. במקרה ויוחלט על בחירות, החוק יועבר ככל הנראה בקריאה שנייה ושלישית ביום רביעי, ברוב של 61 חברי כנסת.

להחלטה קדם דרמה כשמפלגת השלטון והחרדים היו מעוניינים לקיים את הבחירות ב-27 באוגוסט או ב-3 בספטמבר, בישראל ביתנו סרבו והתעקשו על 10 או ב-17 בספטמבר. בסיוע תרגיל אופוזיציוני של ח"כ אחמד טיבי נאלץ ח"כ מיקי זוהר להביא והצבעה ולתמוך בתאריך ה-17 בספטמבר, בתקווה להחליף את התאריך בהמשך לפני אישור סופי של הצעת החוק לפי הסכמה של כלל הסיעות. באיחוד מפלגות הימין מאיימים להצביע נגד החוק אם הבחירות יתקיימו באלול.

בתוך כך, המנהלת הכללית של ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס ביקשה להגיש מחר התאמות מיוחדות לבחירות על מנת שיתאפשר לקיים בחירות באופן תקין. אחרת, אמרה עדס, זה יהיה קשה עד כדי בלתי אפשרי. "המערכת הזו תהיה שונה מכל קודמותיה. נצטרך לפעול במסלולים מקבילים. סיום מערכת הבחירות האחרונות דבר שלוקח בדרך כלל כחמישה חודשים, במקביל לבחירות הבאות לרבות גיוס כח אדם, מילוי מלאי מחסנים ועוד. החוק מחייב מינימום של 90 יום אולם לאור המורכבות, נשמח לפרק זמן ארוך יותר".

 

נתניהו הנחה את בכירי הליכוד: "אש חופשית נגד ליברמן"

 

בצהריים אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק לפיזורה: 63 הצביעו בעד, 43 התנגדו ושישה נמנעו. לאחר מכן אושרה גם הקמת הוועדה המיוחדת בראשות ח"כ מיקי זוהר, בכדי שתדון בחוק ותכין אותה לקריאה ראשונה ולאחר מכן לקריאה שנייה ושלישית.

ח"כ מיקי זוהר, אמר במליאה כי "הציבור בבית הוא ציבור חכם והוא יודע שאנחנו עלולים להיגרר לתהליך של בחירות שיעלה מיליארדי שקלים בלי שום סיבה אמיתית. אנחנו מתחילים היום בצער רב את קידום החקיקה אבל לא נשלים אותה לפני יום רביעי בחצות". עוד אמר זוהר כי "כולנו תקווה שליברמן יתעשת ויגיע להסכמות עם הליכוד ושנוכל סוף סוף להקים את הממשלה הזאת שהציבור מצפה מאיתנו להקים. אני מציע להצביע בעד החוק".

ח"כ זאב אלקין אמר בדיון כי "הייתי מאוד שמח להימנע מהמעמד הזה. ח"כ זוהר צדק לחלוטין שהתהליך של יציאה לבחירות הוא לא התהליך הנכון, ואנחנו מביאים את הצעת החוק לא בלב שלם, אלא שיתקיים כאן רצון הבחור ותקום ממשלה של המחנה הלאומי". לדברי אלקין, "אני מאוד מקווה שהליך החקיקה הזה לא נזדקק לו והשכל הישר יגבר. אך אם אין מנוס, ולא יימצא פתרון, נצטרך להמשיך בהליך החקיקה".

במהלך הדיון עלה יו"ר כחול לבן בני גנץ לדוכן הנואמים ואמר: "שמענו הסברים על קושי במשא ומתן, יש את הוויכוח הישיר בין לימוד תורה לחוק הגיוס אבל יש דבר אחד שלא מזכירים – הכל בשביל לבנות מבצר משפטי למי שאינו נוכח כאן", כשהוא מתייחס לראש הממשלה בנימין נתניהו. לדבריו, "ברור לכולם שעל פי החוק אפשר להעביר את מלאכת הרכבת הממשלה לאדם אחר. אנחנו מתנגדים להצעת החוק ומבקשים להטיל עלינו להרכיב את הממשלה הבאה".

קודם לכן העניקה הוועדה המסדרת בראשות ח"כ מיקי זוהר פטור מחובת הנחה של 45 יום, ברוב של 12 תומכים מול 9 מתנגדים. "אנחנו אמנם עכשיו מקדמים את החוק לפיזור הכנסת, אך אני קורא ליו"ר ישראל ביתנו חה"כ אביגדור ליברמן להיפגש עם ראש הממשלה ולהגיע להבנות. הגענו להסכמות עם כל מרכיבי הקואליציה על סטטוס קוו בענייני דת ומדינה, ולכן יש אפשרות להגיע להבנה גם בנושא הגיוס. בכל מקרה אנחנו מקדמים עכשיו לקריאה ראשונה את החוק לפיזור הכנסת בתקווה שבסוף לא נסיים את החוק אלא נקים ממשלה", אמר זוהר.

3 תגובות

שלא יעזו להתפשר!!
אסור שיהיו בחירות באלול בשום פנים ואופן.

כתבה לא ברורה בעליל.
מה התרגיל?
נראה שגם הכתב לא יודע

הלא לשיטתנו, גדולי התורה החרדים, בחירות הם מצווה גדולה מאד, וקידוש ה' גדול.
אז למה לא באלול???
נאסוף עוד מצוות ליום הדין, ובקלות…

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *