קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה בעקבות התגברות האנטישמיות בגרמניה כי "לצערי, תמיד הייתה בקרבנו כמות מסוימת של אנטישמים, אולם הכוחות האפלים זוכים ליותר ויותר תמיכה" היא הזהירה כי "עלינו להסביר לצעירים מה ההיסטוריה עוללה לנו ולאחרים"

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה הבוקר (שלישי) כי "צריך להתחיל לפעול כדי להתמודד עם הכוחות האפלים שזוכים ליותר ויותר תמיכה בקרב הציבור, בגרמניה ובחלקים אחרים בעולם". את הדברים אמרה הקנצלרית בריאיון לרשת CNN, לדבריה "עלינו לגבור על רוחות הרפאים מהעבר".

בהתייחסה להתגברות האנטישמיות בגרמניה, כשרק בסוף השבוע האחרון אמר פליקס קליין, הנציב שהיא מינתה להיאבק באנטישמיות, כי הוא לא ממליץ ליהודים במדינה לחבוש כיפה בכל מקום ובכל זמן, אמרה מרקל כי "לצערי, תמיד הייתה בקרבנו כמות מסוימת של אנטישמים", לדבריה "נכון להיום, אין בית כנסת ואין גן ילדים או בית ספר יהודי שאינם זקוקים לשמירה משטרתית".

 

עוד בנושא
רבה של ברלין מוחה נגד אזהרת ממשלת גרמניה ומצהיר: "אמליץ לכל יהודי ללכת עם כיפה". שגריר ישראל בגרמניה "הסתרת הזהות לא תפתור את בעיית האנטישמיות". נשיא המדינה: "כניעה לאנטישמיות" • והעיתון המקומי שידפיס כיפות נייר

 

הקנצלרית הוסיפה כי "עלינו להסביר לצעירים מה ההיסטוריה עוללה לנו ולאחרים. עלינו להסביר להם כל הזמן למה חשוב לשמור על הדמוקרטיה, למה זה הכרחי לחפש פתרונות, למה עלינו לנסות לראות את עצמנו כל הזמן בנעליו של אחר, למה עלינו להיות סובלנים, ולמה עלינו להפגין אפס סובלנות להפרה של זכויות אדם".

כזכור, הנציב למאבק באנטישמיות בממשלת גרמניה, ד״ר פליקס קליין, אמר בסוף השבוע האחרון כי הוא משנה את עמדתו הקודמת ביחס לחבישת כיפה בפומבי ומזהיר כעת יהודים מנשיאת כיפה ברחבי גרמניה. ״אני לא יכול להמליץ ליהודים לשאת כיפה על ראשם בכל עת ובכל מקום בגרמניה״, אומר ד״ר קליין, ״לצערי עלי לומר זאת ולצערי אני צריך לשנות את עמדתי בעניין״. ד"ר קליין הסביר כי דבריו נובעים מ"העלייה בהתנגדות חברתית ובברוטאליות", שהביאו לעלייה באלימות המופנית כלפי יהודים בגרמניה. כמו כן אמר שכ-90% מהתקיפות מקורן באנשי ימין קיצוני, וקשר את התקיפות מצד המוסלמים לערוצי הטלוויזיה הערביים אשר "מציגים תמונות הרסניות של ישראל ושל יהודים".

לפני כחודשיים פורסם דו"ח שהראה כי במעשים האנטישמיים בגרמניה חלה עלייה חדה בשנת 2018, והם הגיעו לשיא של עשור. הדו"ח בוסס על נתונים משטרתיים שהזמינה סיעת שמאל בפרלמנט הגרמני. לפי הדו"ח, בשנת 2018 נרשמו בגרמניה 1,646 מעשים אנטישמיים – עלייה של 9.4% משנת 2017. מספר התקיפות האלימות האנטישמיות בגרמניה עלה מ-37 בשנת 2017 ל-62 בשנה שעברה, ולפי הנתונים 43 בני אדם נפצעו בהן.