משרד החוץ הרוסי מסר כי "נחוץ מאמץ משותף לקידום מו"מ בין הישראלים לפלסטינים על פני 'עסקאות' חד-צדדיות". בתוך כך, חתנו ויועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר, יבקר השבוע בישראל בכדי לקדם את ה'עסקה'

משרד החוץ הרוסי ביקר את תוכנית השלום של טראמפ בהודעה שמסר המשרד נכתב כי "אחרי הוועידה הכושלת בוורשה, ישנו ניסיון אמריקני נוסף, שמטרתו שינוי סדר העדיפויות האזורי וקביעת 'חזון חלופי' לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הרצון העיקש של האמריקנים להחליף פתרון פוליטי מקיף ב'בונוסים' כלכליים מעורר בנו דאגה רבה. בשלב זה, נחוץ מאמץ משותף לקידום משא ומתן בין הישראלים לפלסטינים על פני 'עסקאות' חד-צדדיות המונעות מאופורטוניזם".

בתוך כך, אתמול דווח כי ג'ארד קושנר, חתנו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש צוות השלום של הבית הלבן, יגיע השבוע לביקור קצר בירושלים. בניסיון לקדם את עסקת המאה. לפי גורם בבית הלבן קושנר יבקר בירושלים, ירדן ומרוקו בין ה-27 במאי עד ה-31 במאי. במסגרת ביקורו באזור, ייפגש קושנר עם ראש הממשלה נתניהו. יחד עם קושנר יגיעו לישראל גם יועץ הנשיא טראמפ לענייני המזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט וכן שליח הממשל בנושא איראן בריאן הוק. השלושה ייפגשו עם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. הביקור של השלושה בישראל מתקיים לקראת כינוס הסדנה הכלכלית בבחריין בחודש הבא.

בביקורם בירדן ינסו השלושה לשכנע את המלך עבדאללה להשתתף בסדנה הכלכלית שמארגנת ארצות הברית בחודש הבא בבחריין, חרף לחצים כבדים של הפלסטינים על מדינות ערב להחרים אותה. לסדנה שאמורה לעסוק בחלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ, הוזמנה גם ישראל.

תוכנית השלום שזכתה גם לשם "עסקת המאה", אמורה להתפרסם לאחר סיום הרמדאן וחג שבועות. לא ברור עדיין כיצד תנהג ארה"ב אם יתקיימו בחירות בישראל האם יפרסמו את התוכנית בכל מקרה, או שיחליטו לדחות את פרסומה עד לאחר הרכבת הממשלה בישראל, משמע לא לפני חודש נובמבר-דצמבר השנה. אתמול פורסם כי כחלק מהניסיונות של נתניהו להשפיע על ליבו של ליברמן להיכנס לממשלה, פעלו גורמים מטעם ראש הממשלה כדי שאנשיו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ יתערבו במשא ומתן הקואליציוני וינסו להגיע לליברמן. אותם גורמים טענו בראיון למעריב כי שמעו היטב את ההצהרה של נתניהו, ש"השתמש בטראמפ", כלשונם, כסיבה לכינון הממשלה, והחליטו כי זו יכולה להיות הדרך להפעיל על ליברמן לחץ להיכנס לממשלה מתוך "אחריות לאומית".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ התייחס אמש בחשבון הטוויטר למשבר בהרכבת הקואליציה בישראל: "מקווה שהדברים יסתדרו עם הרכבת הקואליציה בישראל ואני וביבי נוכל להמשיך בברית בין ארצות הברית לישראל שחזקה יותר מתמיד. יש עוד הרבה מה לעשות", חתם הנשיא המנהיג אמריקאי.