הקרמלין החליט שלא למכור את המערכת הנ"מ שנחשבת למתקדמת ביותר • הסיבה לפי פקידים בכירים בממשל הרוסי - "חשש שהעסקה תגביר את המתיחות במזה"ת" • הפקידים הוסיפו כי הבקשה נדחתה על ידי הנשיא פוטין עצמו

מקורות בכירים ברוסיה אורים הערב (חמישי) כי רוסיה דחתה בקשה איראנית לרכישת מערכת טילי הנ"מ החדשה ביותר מסוג S-400, זאת מחשש כי המכירה תביא ל"מתיחות רבה יותר במזרח התיכון" כך לפי הפקידים הבכירים. לדבריהם, הבקשה נדחתה על ידי הנשיא פוטין עצמו. משרד החוץ הרוסי לא הגיב לידיעה, כך גם הממשל האיראני.

התגובה הרוסית לאיראנים מלמדת על מאזן הכוח העדין במפרץ הפרסי, איראן מתעמתת עם ארה"ב ובעלות בריתה הערביות במפרץ. הנשיא דונלד טראמפ הסכים החודש לשלוח עוד חיילים אמריקאים לאזור, לאחר שארה"ב האשימה את איראן בהתקפות על מתקני נפט וספינות סעודיות. גורמים איראניים הכחישו כל מעורבות בפיגועים.

עסקת המאה: רוסיה מתנגדת "מעוררת בנו דאגה רבה"

ה-S-400 הוא מערכת מתקדמת של טילי אוויר וטילים שנועדו לעסוק ביעדים לטווחים של עד 400 ק"מ. באחרונה עלתה מערכת הטילים החדשה S-400 לכותרות, לאחר שרוסיה מתעתדת למכור את המערכת לטורקיה, שחברה בנאט"ו ובת ברית של ארה"ב. טורקיה מסתכנת בסנקציות של ממשל טראמפ במידה ותרכוש את סוללות הטילים.