במפגש חירום שכונס בעיר מכה, מלך סעודיה קרא למנהיגי המפרץ לשתף פעולה ולעמוד ''תקיפים'' מול מעשיה ''הפליליים'' של איראן. סלמאן אמר בפסגה שכונסה בעקבות הפגיעה במכליות הנפט במפרץ, כי "היעדר הרתעה מול טהראן הובילה להסלמה"

מנהיגי מדינות המפרץ הפרסי ומדינות ערב כינסו מפגש חירום הלילה (שישי) בעיר מכה שבסעודיה, בעקבות הפגיעה במכליות הנפט במים הטריטוריאליים של איחוד האמירויות, והמתקפה של החות'ים, הנתמכים על ידי איראן, על שתי תחנות שאיבת הנפט בממלכה הסעודית. מדינות המפרץ הצהירו בתום המפגש כי הן תומכות בזכותן של סעודיה ואיחוד האמירויות לנקוט בכל פעולה הנדרשת להגן על בטחונן.

בהודעת הסיכום של הכינוס של מנהיגי מדינות המפרץ, קראו המדינות לאיראן לנהוג בחכמה ולהימנע מפעולות עוינות ומערער הביטחון והיציבות באזור. בנוסף הושמעה קריאה לעבר הקהילה הבינלאומית לשאת באחריות ולנקוט צעדים תקיפים נגד המשטר האיראני שצריך להרחיק את האזור מסכנת המלחמות ולעמוד בחוקים ובאמנות הבינלאומיות.

בנוסף הובעה תמיכה באסטרטגיה האמריקנית התקיפה נגד איראן ופעולותיה ובמאבק נגד הפעולות העוינות של חיזבאללה, משמרות המהפכה והמורדים החות'ים בתימן. צוין לחיוב בהודעה חיזוק שיתוף הפעולה בין ארצות הברית למדינות המפרץ. בנוסף נאמר כי יוגברו המגעים הדיפלומטיים בין מדינות ערב לבין מדינות באזור ובעולם כדי לשפוך אור על מעשי איראן שמעמידים את הביטחון והשלום באזור בסכנה.

סלמאן, מלך סעודיה, אמר במפגש חירום כי יש לנקוט פעולה כדי לבלום את ה"הסלמה" האיראנית באזור: "היעדרה של הרתעה נחושה מול ההתנהגות האיראנית הובילה להסלמה שאנו רואים כיום", אמר המלך הסעודי. "העובדה שאיראן מפתחת גרעין ויכולות טילים, ושהיא מאיימת על אספקת הנפט לעולם, מהווה סכנה אזורית ועולמית".

בשולי הכינוס עסקו המנהיגים בסכסוך הישראלי-פלסטיני והביעו תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית. מלך סעודיה סלמאן ונשיא מצרים א-סיסי התייחסו לסוגיה הפלסטינית ואמרו כי היא בראש סדר העדיפויות של העולם הערבי. שניהם הוסיפו כי הם תומכים בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה תהיה מזרח ירושלים. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נכח גם הוא בפגישה.