בשל המצוקה הפיננסית, הרשות הפסיקה לשלם חשמל. בישראל חוששים מהמצב הכלכלי ברשות הפלסטינית על רקע הסירוב לקבל את כספי המסים. זאת בעקבות חוק לפיו ישראל תקזז את הכספים שמביאה הרשות משפחות מחבלים

הערב דווח ב'כאן 11' כי הרשות הפלסטינית שוב סירבה לקחת את כספי המסים מישראל, זאת בפעם השלישית. לפי הדיווח ישראל העבירה באופן חד צדדי מאות מיליוני שקלים לרשות הפלסטינית אך האחרונה סירבה לקבלם. מדובר בכספי המסים הפלסטינים מהם קיזזה ישראל 40 מיליון שקלים. זאת בעקבות החוק שעבר בכנסת לפיו ישראל תקזז את הכספים שמביאה הרשות כתשלומים למשפחות מחבלים פלסטינים. מאז, מסרבים הפלסטינים לקבל את יתרת כספי המסים שלהם המוערכים ב660 מיליון שקלים.

בישראל העריכו כי הרשות תיקרוס בתוך כשלושה חודשים בשל סירובה לקבל את הכספים, שמחריפים יותר ויותר את מצבה הכלכלי. אך למרות הערכות אלו, הרשות עדיין מצליחה להתקיים, חרף קיצוצי משכורות של פקידיה. הסיבה לכך, ככל הנראה נעוצה בהלוואות שניתנו לרשות הפלסטינית, ביניהם גם על ידי קטאר, וכן הפסקת תשלומי הרשות לידי רשות החשמל.

גם בתחילת החודש ניסו בישראל להעביר את הכסף לידי חשבונות הבנק של הרשות הפלסטינית, אך ללא הצלחה. בישראל חוששים מהמצב הכלכלי ברשות הפלסטינית על רקע הסירוב לקבל את כספי המסים. הבוקר דווח כי בשל המצוקה הפיננסית, הרשות הפסיקה לשלם לחברת החשמל את חובותיה. לפי הדיווח, החליטה הרשות לעצור את העברת התשלומים לחברת החשמל הישראלית, המספקת חשמל לעיריות ולמועצות המקומיות בגדה. כך פורסם היום ברשת ב. בשל כך, בשלושת החודשים האחרונים תפח החוב של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל בעוד שלוש מאות מיליון שקלים, והוא עומד כעת על כשני מיליארד שקלים. הרשות הפלסטינית הורתה למועצות בגדה שלא להעביר את הכסף לידי ישראל ולהשאיר אותו אצלן כפיצוי על העיכוב בהעברת הכספים מטעם מרכז השליטה ברשות הפלסטינית.

כזכור, לפני כחודש וחצי נפגשו נתניהו וכחלון לפגישת חירום שעסקה בגורלה של הרשות הפלסטינית מאחר וההחלטה שלה שלא לקבל את כספי המיסים מוביל אותה לעבר משבר כלכלי ולקריסה מוחלטת מה שיכול לגרום לקיצוניים להשתלט על משרדי הרשות ולגרום לגל פיגועים נגד ישראל. בנוסף, משלחת פלסטינית נפגשה לפני כחודש עם שר האוצר משה כחלון, בניסיון להגיע להבנות שיאפשרו את העברת כספי המיסים שישראל גובה עבור הפלסטינים. בפגישה השתתפו השר כחלון והשר לעניינים אזרחיים ברשות חוסיין א-שייח.