צילום: הקהילה היהודית רומא

מוכנים לחג: בית הכנסת הגדול ברומא מהמפוארים בעולם קושט באלפי פרחים

רבה של רומא וסגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב שמואל די סייני: "בהתאם למסורת היהודית בעבר הביאו כל בני הקהילה פרחים והיום אנו מקשטים את בית הכנסת באמצעות חברה של אחד מבני הקהילה". רב הקהילה "מנהג עתיק באיטליה לקשט את בתי הכנסת"


צילומים: באדיבות הקהילה היהודית רומא

בית הכנסת הגדול ברומא מהמפוארים בעולם קושט הבוקר (שישי) באלפי פרחים והמראה מרהיב ביותר. רבה של רומא וסגן נשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב שמואל די סייני אמר כי; 'לא מכבר חנכנו את התאורה המיוחדת של כיפת בית הכנסת והמבנה מבחוץ כיום אנו זוכים לקשט את בית הכנסת בפנים ואנו תפילה; 'ועשו לי מקדש ושכנת בתוכם' – בתוך כל אחד ואחד. בהתאם למסורת היהודית בעבר הביאו כל בני הקהילה פרחים היום אנו מקשטים את בית הכנסת באמצעות חברה של אחד מבני הקהילה'.

מבנה בית הכנסת הגדול ברומא, אחד המרהיבים בבתי הכנסת בעולם, בנוי בסגנון מיוחד מאוד על גדות נהר הטיבר ובולט בשל כך למרחקים. כיפתו המרובעת של המבנה היא היחידה ברומא, והיא נצפית מכל חלקי העיר.

האולם הראשי של בית הכנסת המרהיב ביופיו מתנשא ברב הדר לעשרות מטרים ומשמש לתפילה על פי מנהג יהודי איטליה המיוחסים לימי הבית הראשון . בקומת המרתף מצוי בית כנסת נוסף בו נערכות תפילות בנוסח הספרדים. במבנה מצויים משרדי הקהילה לשכת הרב הראשי וכן המוזיאון היהודי של רומא המכיל ממצאים עתיקים ומרשימים ביותר.

ראוי לציין שהמנהג לקשט את בתי הכנסת באיטליה, הוא מנהג יהודי קדמון הנפוץ רק לקראת חג השבועות. לדברי הרב המקומי ברומא "אנחנו מקשטים גם בחתונות ושני הענינים קשורים זה בזה".

מאז הפיגוע שנעשה על ידי אש"ף בשנת 1982 בבית הכנסת במהלך חג שמיני עצרת, בו נפצעו עשרות מתפללים ונרצח ילד אחד, הציבו שירותי הביטחון והמשטרה הצבאית אבטחה קבועה במהלך כל היממה והמבקרים עוברים בדיקה ביטחונית בכניסה.

צילומים: באדיבות הקהילה היהודית רומא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן