חרף החרם הפלסטיני: מצרים מתכוונת להשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין

לדברי גורם במצרים: "משמעות ההשתתפות אינה תמיכה בעסקת המאה" אותו גורם הוסיף כי הוא "מעריך שהוועידה תיכשל, זאת מפני שהפלסטינים מחרימים אותה". זאת למרות הלחץ המופעל על ידי הפלסטינים על מדינות ערב כדי שלא ישתתפו בוועידה

אתר החדשות הערבי "דאר אלחיאת" מדווח היום (שני) מפי גורם מצרי כי מצרים תשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין בסוף החודש, הגורם סייג את דבריו ואמר כי אין משמעות הדבר שמדינתו מסכימה ל"עסקת המאה" האמריקנית. עוד הוסיף הגורם כי למרות שבכוונת מצרים להיענות להזמנה של ארה"ב, הוא מעריך כי הוועידה תיכשל, זאת מהסיבה שהפלסטינים מחרימים אותה.

לפני כשלושה שבועות הודיע שר הכלכלה הסעודי, מוחמד בן מזיד אל-תוויג'ירי, כי ארצו תשתתף ב"סדנת השלום למען השגשוג" גם משרד החוץ של איחוד האמירויות בירך על הוועידה הכלכלית, בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה. בהודעה נכתב כי משרד החוץ של איחוד האמירויות הבהיר שהמדינה עומדת לצד המאמצים הבין-לאומיים להביא לשגשוג באזור, להגביר את הסיכוי לצמיחה כלכלית ולהקל על התנאים הקשים בהם חיים רבים מעמי האיזור, במיוחד העם הפלסטיני. כמו כן, הדגישו במשרד כי יש להקים מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים, והוסיפו כי המאמצים לפיתוח ולשגשוג לא מתנגשים עם עמדה זו, אלא מקדמים פתרונות מדיניים המובילים לשלום קבוע וכולל בין הפלסטינים לישראלים.

איחוד האמירויות הערביות הייתה הראשונה שהודיעה על כך שתשלח משלחת לוועידה הבינלאומית, שבה יציג ממשל טראמפ את החלק הכלכלי של תכנית השלום במזרח התיכון. לאחר מכן, כאמור, גם סעודיה הצטרפה אליה, והודיע שבוועידה ייקח חלק שר הכלכלה והתכנון המקומי, מוחמד בן מזיד אל טווז'ירי. "ההשתתפות של הוד מעלתו היא בהמשך לתמיכה של ערב הסעודית בעם הפלסטיני, במטרה להשיג יציבות, צמיחה, חיים הוגנים, ביטחון ושגשוג באזור", דיווחה סוכנות הידיעות הסעודית.

דיווח: מדינות ערב לוחצות על הפלסטינים להשתתף בסדנה בבחריין

בתוך כך, ההכנות לוועידת בחריין, מדשדשות ונתקלות בקשיים. לפי דיווח ב'חדשות 13', זו הסיבה שישראל עדיין לא קיבלה הזמנה רשמית לאירוע שצפוי להתקיים בעוד כשבועיים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, העומד בראש צוות השלום של הבית הלבן, אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בעת ביקורו בישראל לפני כשבועיים, כי הממשל האמריקני עדיין מחכה לקבל אישורי הגעה ממדינות נוספות, במיוחד ערביות ומוסלמיות, ולאחר מכן יעביר הזמנה רשמית לישראל ויפרסם זאת פומבית.

ארה"ב מודאגת במיוחד לגבי השתתפותן של מצרים וירדן שעדיין לא הודיעו רשמית כי השתתפו בוועידה, זאת למרות לחצים כבדים של הבית הלבן. גם מדינות כמו מרוקו, עומאן וכוויית לא אישרו הגעתן. הפלסטינים מפעילים לחץ נגדי על מדינות ערב כדי שאלה לא ישתתפו באירוע או ישתתפו בדרג נמוך בלבד.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *