נשיאת בית המשפט העליון יצאה נגד שר המשפטים הנכנס שאמר כי לא צריך לכבד את כל ההחלטות של בג"ץ: "בעיניי יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת-תקדים"

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, התייחסה הבוקר לדברים שאמר אתמול שר המשפטים הטרי אמיר אוחנה: "בעקבות ראיון ששודר אתמול עם שר המשפטים, חשוב לי לומר לכם כי בעיניי יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת-תקדים וחסרת-אחריות שלפיה לא את כל פסקי-הדין הניתנים על ידי בית-משפט חייבים לכבד".

בדברים שנשאה בהשתלמות לנשיאים וסגני נשיאים של בתי המשפט הוסיפה חיות כי, "במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה".

בראיון ששודר אמש ב'חדשות 12' אמר אוחנה כי יש פסיקות בג"ץ שהממשלה לא חייבת למלא. כדי להדגים פסיקת בג"ץ שלא היה חייב ליישם, הוא סיפק את הדוגמה של פסיקת השופטים לגבי מבצעי הפיגוע הרצחני ב-2004 בציר כיסופים, שבו נרצחו טלי חטואל ז"ל תושבת גוש קטיף וארבע בנותיה. היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על ידי מחבלים שהגיעו עד הציר. מסתבר שהמחבלים הגיעו עד ציר כיסופים בחסות מספר מבנים, הצבא זיהה את המבנים כסכנה בטחונית, ובג"צ למרות שאין לו מומחיות החליט למנוע את ההריסה. ‎

בהודעת הבהרה שפרסם מאוחר יותר כתב השר אוחנה כי, "שיהיה ברור: בלי מערכת משפט אין דמוקרטיה. ברור לי לאחר צפייה בראיון ששודר הערב, שיש מקום להדגיש: לתפיסתי, האחריות הראשונה והעליונה של כל מדינה – היא לשלומם ולביטחונם של אזרחיה. לפני כל מה שנשמע טוב ומצטלם טוב. כאשר יש התנגשות בין חיי אזרחיה וחייליה של המדינה – לבין כל ערך אחר, האחרון צריך לסגת בפני הראשון".

"אבל", מוסיף אוחנה, "נתתי דוגמא למקרה קיצוני שהתרחש במציאות. אין המדובר בהחלטות שבשגרה, ולא מדובר בהחלטות שסתם "איננו מסכימים להן". מדובר בנסיבות קיצוניות ביותר ש"דגל שחור מתנוסס מעליהן" ועלולות לעלות בחיי אדם (ממש כפי שאנחנו מכירים בתפיסה לפיה אין חובה לציית לכל פקודה, ובצדק). גם המובן מאליו צריך שייאמר: צריך לכבד את החלטות בתי המשפט. כך עשיתי תמיד, כך אני מאמין. מדינת ישראל היא דמוקרטיה הדוגלת בשלטון החוק – וכזו היא תשאר".

במפלגת 'כחול לבן' הגיבו לדברי נשיאת בית המשפט העליון: דבריה של נשיאת ביהמ״ש העליון, אסתר חיות, הם אזעקת אמת לכל אזרחי ישראל שרוצים לחיות במדינת חוק. מופע האימים שנתן אתמול השר אוחנה מבהיר לכולנו שהדמוקרטיה הישראלית בסכנה! ממשלת נתניהו חלשה מול חמאס וחזקה מול בג״צ. המטרה היחידה היא הישרדות השליט וכל האמצעים כשרים.